19 Shtator 2020

Skender Durmishi ambasador i përkohshëm në Maqedoni

Prishtinë, 4 mars - Skender Durmishi është emëruar i ngarkuar me punë i përkohshëm në ambasadën e Republikës së Kosovës në Republikën e Maqedonisë.

Skender Durmishi, i cili deri më tani ka qenë pjesë e stafit të lart diplomatik, përkatësisht ministër këshilltar në ambasadën e Kosovës në Bruksel, do të udhëheqë misionin diplomatik të Kosovës në Maqedoni deri në emërimin e ambasadorit të Republikës së Kosovës, në pajtim me procedurat ligjore në fuqi.

Deri, atëherë, diplomati Durmishi do të bëjë edhe të gjitha përgatitjet logjistike për ambasadën e Republikës së Kosovës deri në funksionalizimin e plotë të saj.

I ngarkuari me punë I Republikës së Kosovës në Maqedoni, Skender Durmishi, sot ka udhëtuar për në Shkup.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020

- Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)