28 Janar 2020

Sindikatat nuk mund të jenë mbi Gjykatën Kushtetuese

Prishtinë, 13 dhjetor - Njohësi i zhvillimeve ekonomike në vend, Safet Gërxhaliu, ka deklaruar se të gjithë ata që janë kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës duhet ta kuptojnë se ajo është instanca e fundit e një shteti.

“Jemi dëshmitar që në Kosovës shpesh edhe ligjet janë bërë për të eksperimentuar, apo janë bërë për kalkulime politike dhe që tentojnë për të sprovuar edhe organin më të lartë të një shteti në këtë rast Gjykatën Kushtetuese të Kosovës”, tha ai.

Sipas tij rritja e pagave në çdo vend bazohet në nivelin e rritjes ekonomike të atij vendi.

“Edhe vet vendimi për ligjin për paga në Kosovës, i ardhur nga akterët politik në vend, ka qenë i pa bazuar mirë, i pa planifikuar mirë.  Nuk ka pasur analizë të mirë për këtë ligj. Unë e kuptojë rëndësinë e sistemin arsimor në Kosovës, e kuptoj rëndësinë e sistemit shëndetësor dhe e kuptojë rëndësinë e sigurisë në Kosovë, por ligji duhet të jetë në funksion të të gjithëve dhe të mos ketë ndarje selektive”, tha ai.

Gërxhaliu vlerësoi se Ligji i pagave më shumë ka sjellë ndarje, diskriminim se sa barazi. “Duhet të ketë rishikim të këtij ligji, sjellë ndarje të madhe nëse krahasohet edhe më sektorin privat”, tha ai.

Njohësi i zhvillimeve ekonomike në vend, Safet Gërxhaliu tha se nuk duhet të kundërshtohet vendimi i kushtetueses. “Është e kot të ketë kundërshtim, Gjykata Kushtetuese e Kosovës është instanca më lartë gjyqësore e një vendi”, tha ai.

Sipas tij institucionet shtetërore dhe akterët e tjerrë duhet të ulen dhe të gjejnë modalitetet më të mira për të pasur një barazi sociale.

“Nëse krahasohen edhe sot pagat në sektorin publik me ato të sektorit privat janë shumë të ndryshme, rritja e pagave në sektorin privat nuk është e mundur, edhe pse ky sektor gjeneron të gjitha të hyrat për buxhetin e Kosovës”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2020  - Oda Ekonomike e Kosovës dhe Shoqata e Zejtarëve dhe Afaristëve ESNAF nga Prizreni organizojn takim për mundësitë e bashkëpunimit në përkrahje të sektorit privat. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e 229-të. (Ndërtesa e KGJK-së, salla e takimeve, rruga “Luan Haradinaj”, ora 10.00)

- Kryeshefi I Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi pret në takim ministrtin e Inovacionit, Muszafer Shala, ku pas takimit do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa kryesore të Telekomit të Kosovës, në katin e pestë, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Salla e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bashkë me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe te obelisku i Hebrenjve, në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Oborri i Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Plaformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Sfidat në sundimin e ligjit në Kosovë: Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial dhe vlerësimi qytetarë ndaj këtyre institucioneve”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

-  Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon manifestimin e kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Hapësirat e Fakultetit të Edukimit -Filologjisë, Gjakovë, ora 11:00)

-  Misioni i OSBE-së dhe Bashkësia Hebraike e Kosovës do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit. (Dokukino në Kompleksin Europa në Prizren, ora 12:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e Ditës Përkujtimore të Holokaustit. (DokuKino, Kompleksi Europa në Prizren, ora 12:30)

- Rinia Demokratike e Kosovës shënon 20 vjetorin e themelimit. (Menza "Ramiz Sadiku", Prishtinë, ora 18:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Qendrën Kinematografike të Kosovës dhe AS Film, për nder të Ditës Përkujtimore të Holokaustit, do të organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar “Përqafimi i fatit”, me regji të Jakov Sedlar. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)