15 Nëntor 2019

Sigurimi i PDK-së largon me dhunë Organizatat e Shoqërisë Civile

Prishtinë, 17 qershor - Ogranizatat e Shoqërisë civile të cilët kanë mbajtur “Marshin e Refuzimit” në kundërshtim të Projektligjit për Financimin e Partive Politike, sot janë përballur me rezistencë në selinë e Partisë Demokratike te Kosovës.

Ata nuk janë lejuar nga sigurimi që të vendosin mbishkrimet të cilat thirrin për refuzim të këtij projektligji, derisa marshuesit janë përplasur me sigurimin.

Marshuesit me dhunë janë nxjerrë jashtë oborrit të seilsë se PDK-së, parti kjo e cila udhëheqët nga kryeparalamentari Veseli.

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, e ka quajtur turp për PDK-në këtë incident.

Ai kërkoi nga kryetari i këtij subjekti politik, Kadri Veseli, përgjegjësi për dhunën e sigurimit të kësaj partie ndaj pjesëmarrësve.

“Ne sot kemi vizituar të gjitha subjektet politike, kjo na u pamundësua te PDK. I bëjmë thirrje Veseli që të sigurojë ligj që të sigurojë sigurinë tonë për të protestuar lirshëm. Ne jemi qytetarë të këtij vendi, ne kemi të drejtë të protestojmë, ne kemi kërkuar leje, ne kemi marrë leje për të protestuar."

"I bëjmë thirrje Veseli dhe subjektit të tij politik që të demonstrojë demokraci, i bëjmë thirrje që të garantojë siguri, i bëjmë thirrje që të tërheqë ligjin, i bëjmë thirrje që të mos na i prek qytetarët të cilët kanë dalë, sepse nuk duhet të jetë parti e dhunës, duhet të ndërtojë standarde për qeverisje të mirë. Është kryetar i Parlamentit, duhet të jetë shembull i subjektit të tij për qeverisje të mirë."

"Ne bëjmë edhe një herë thirrje duke mos rënë nën provokimin e truprojave të tij që Kuvendi ta tërheqë ligjin, i cili nuk garanton transparencë, i cili nuk garanton dhe nuk jep emra të donatorëve të tyre, kërkojmë që të mos kushtëzojnë grantet donacione me tender. Ne i kërkojmë edhe një herë që Veseli të marrë masa në partinë e tij për dhunën, të cilën e kanë ushtruar sot mbi aktivistët e shoqërisë civile”, tha ai.

Ndërkaq ndryshe janë pritur me duartrokitje nga Lëvizja Vetëvendosje, të cilët para selisë së tyre i kanë vendosur një mbishkrim “Pajtohemi, Ligji nuk kalon”.

Në hyrje të kësaj selie ishte vendosur një pankartë ku thuhej “Pajtohemi, ligji nuk kalon!”

Pas Vetëvendosjes, organizatat e shoqërisë civile janë ndalur edhe te selia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku kanë kërkuar që projektligji të mos kalojë.

Përfaqësuesit e 100 organizatave joqeveritare janë ndalur edhe te selia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ku kanë kërkuar nga kryetari i kësaj partie, njëherësh kryeministri i vendit Ramush Haradinaj që të tërhiqet ky projektligj.

Po ashtu, në hyrje të kësaj partie janë vendosur amendamentet që sipas shoqërisë civile janë në kundërshtim me ligjin.

Më pastaj, ata janë ndalur te Nisma Socialdemokrate, ku kanë kërkuar nga kryetari i kësaj partie Fatmir Limaj dhe deputetët e Nismës që të mos votojnë për këtë projektligj. Të njëjtat kërkesa janë paraqitur edhe te selia e Partisë Socialdemokrate.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2019 - Klinika e Neonatologjisë dhe Shoqata e Neonatologëve të Kosovës, organizojnë Konferencën e I-rë nderkombëtare. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Policia e Kosovës në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor, në bashkëpunim me Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve , do të mbaj tryezë për shënimin e kësaj dite. (Salla Orion në Prishtinë në afërsi të Kino ABC, ora 9:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon tryezën dhe punëtorinë me temën “Status quo e Zhvillimit të Kërkimit dhe Inovacionit në Kosovë: Ide rreth së ardhmes së K&I në Kosovë”, mbështetur nga Projekti HERAS i cili përkrahet nga Qeveria e Austrisë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban punëtorinë lidhur me “Udhëzuesin për miradministrimin e aktiviteteve minerare dhe mjedisore. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë, përmes projektit Interdev 2, organizon një panair me shoqatat e grave prodhuese për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Sipërmarrësisë së Grave. (Qendra Kulturore në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së, gjenerata e dytë 2019. (Kazerma 'Adem Jashari' në Komandën e Forcave Tokësore në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuniteti artistik organizon takim përkujtimor për regjisoren Arzana Kraja. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Organizata ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes të minibibliotekës së lagjes Ulpiana. (Te fontana në lagjen Ulpiana, ora 12:00).

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi, do të nënshkruajë gjashtë Udhëzime Administrative që avancojne fushën e kadastrës dhe regjistrimit të pronës. (Zyret e Agjencisë Kadastrale të Kosoves, ndërtesa e Arkivit të Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti nga muaji korrik deri në muajin tetor për Gjykatën Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 14:30)

- Mbahet marsh përkujtimor në këmbë nga Lagja Arbëria, rrugës Fehmi Agani deri te Teatri Kombëtar ku do të bëhet ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. (Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli”, ora 18:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizn hapjen e ekspozitës individuale të autores Lumjetë Havolli, e titulluar "Is This Me...Or i Do it For You Only!?". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social feston hapjen e Linjës telefonike për parandalim të vetëvrasjes "Linja e Jetës" në Kosovë! (Menza Ramiz Sadiku, ora 21:00)