28 Shtator 2020

Shhtetet e Karaibeve, shqyrtojnё njohjen njohjen e Kosovёs

Uashington, 4 shkurt - Gjatё  qёndrimit nё Uashington, dhe nё pёrpjekje pёr tё  bindur shtetet qё ende nuk e kanё njohur formalisht Republikёn e Kosovёs, Ministri i Punёve tё Jashtme i Republikёs sё Kosovёs, z. Skender Hyseni, ёshtё takuar me ambasadorёt e shteteve tё Komunitetit tё Karaibeve (CARICOM), tё akredituar nё Uashington.

Nё kёtё takim, Ministri Hyseni u ёshtё drejtuar ambasadorёve me njё fjalё qё ka pasur pёr qёllim tё prezantojё dhe argumentojё nevojёn dhe drejtshmёrinё e aktit tё njohjes sё shtetit tё Kosovёs, si dhe ёshtё pёrgjigjur nё interesimet e ambasadorёve.

Ministri ka folur pёr kontekstin specifik nё tё cilin ёshtё  krijuar shteti i Kosovёs, duke filluar me shpёrbёrjen e dhunshme dhe jo-konsensuale tё ish-Jugosllavisё, shkeljet masive tё tё drejtave tё njeriut dhe lirive themelore, e deri te ndёrhyrja e NATO-s, administrimi ndёrkombёtar i Kosovёs dhe negociatat pёr statusin.

Ministri i ka njoftuar ambasadorёt edhe me tё arriturat e Republikёs sё Kosovёs qё nga shpallja e pavarёsisё, si dhe ka folur pёr rёndёsinё e njohjeve nё konsolidimin e mёtejmё tё shtetit tё ri, si nё planin e brendshёm, ashtu dhe nё atё ndёrkombёtar, veçanёrisht pёr rёndёsinё qё njohjet e reja kanё nё anёtarёsimin nё organizma tё ndryshёm ndёrkombёtar.

Nё kёtё kontekst, Ministri Hyseni ka ripёrsёritur thirrjen e tij drejtuar kёtyre shteteve pёr njohjen e pavarёsisё sё Kosovёs, dhe ёshtё njoftuar nga disa prej ambasadorёve se shtetet e tyre janё duke e shqyrtuar njohjen. Gjithashtu, Ministri ka marrё sigurime nga ambasadorёt se kjo kёrkesё do tё pёrcillet te kryeqendrat e tyre. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)