18 Nëntor 2019

SHBA mbështet fuqishëm Kosovën në procesin e njohjeve

Prishtinë, 26 shkurt – Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu u takua sot në Prishtinë me zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit Stuart E. Jones, të cilin e njoftoi për zhvillimet e përgjithshme në vendin tonë, për sukseset e arritura dhe sfidat që ka Republika e Kosovës para vetes.

Në takim ishte i pranishëm edhe ministri i punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni.

Presidenti Sejdiu foli për të arriturat e Republikës së Kosovës në shumë fusha, si në planin ndërkombëtar ashtu edhe në planin e brendshëm, ndërsa theksoi edhe lobimin që po bëjnë institucionet e vendit me qëllim të sigurimit të njohjeve të reja.

Në këtë plan, Presidenti Sejdiu kërkoi nga Jones që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të vazhdojnë mbështetjen e tyre të gjithanshme për Republikën e Kosovës.

Zëvendësndihmëssekretari Jones e siguroi Presidentin Sejdiu se SHBA mbështesin qartë integritetin territorial të Kosovës dhe do të vazhdojnë me mbështetjen e fuqishme për Republikën e Kosovës në procesin e njohjeve të reja, në procesin e integrimeve, në planin e zhvillimit ekonomik dhe në fusha të tjera.

Edhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një drekë pune me zv.ndihmësin e Sekretarit Amerikan të Shtetit për Evropë, Stjuart Jones.

Në takim është diskutuar për zhvillimet aktuale politike në vend, me theks të veçantë për konsolidimin e mëtejmë të shtetit të Kosovës, për sundimin e rendit dhe ligjit, për luftën e pakompromis kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe për shtrirjen e autoritetit të institucioneve kosovare në gjithë territorin e vendit.

Kryeministri Thaçi ka ripotencuar përkushtimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të gjitha institucioneve të vendit që në bashkëpunim të thellë me institucionet ndërkombëtare që veprojnë në Kosovë, të arrihet shtrirja e ligjshmërisë në gjithë territorin e vendit.

Kjo është në të mirë të paqes, të stabilitetit, të bashkëpunimit mes të gjitha komuniteteve, është në të mirë të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik – u shpreh në takim kryeministri Thaçi.

Qeveria e Republikës së Kosovës vazhdon të jetë thellësisht e angazhuar për respektimin afirmativ të të gjitha të drejtave të komunitetve në Kosovë, duke inkurajuar pjesëmarrjen e gjithanshme dhe aktive të komuniteteve në jetën institucionale dhe politike të vendit – vazhdoi më tej kryeministri Hashim Thaçi.

Formimi i komunave të reja, përmes pjesëmarrjes së komunitetit serb në zgjedhjet e fundit lokale, ku qytetarët me votën e lirë zgjodhën udhëheqësit e tyre lokal, është një lajm shumë i mirë, që na inkurajon të gjithëve në avancimin e përkushtimeve tona të konsolidimit të mëtejmë të shtetit demokratik të Kosovës – tha z.Thaçi.

Në takim u bisedua edhe për zhvillimin ekonomik të Kosovës. Me këtë rast kryeministri i Republikës së Kosovës potencoi projektet madhore që do të fillojnë zbatimin këtë vit, siç janë ndërtimi i autostradës Vërmicë – Prishtinë – Merdarë, privatizimi i Postë Tekekomunikacionuit të Kosovës, koncesionimi i Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ndërtimi i Termocentralit Kosova e Re, Hidrocentralit të Zhurit dhe projekte të tjera të rëndësishme, që do të ndikojnë në zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të vendit.

Nga ana e tij, zv.ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit për Evropë, Stjuart Jones riafirmoi qëndrimin zyrtar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për respektimin e tërësisë territoriale të Kosovës, si dhe shprehu mbështetjen e plotë amerikane për të gjitha përkushtimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës për respektimin afirmativ të të drejtave të komuniteteve dhe integrimin e plotë të tyre në jetën dhe në institucionet e Kosovës.

Z.Jones në takim me kryeministrin Thaçi theksoi se këto angazhime të qeverisë, si dhe fokusimi në zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të Kosovës, janë faktorët më determinues që ndikojnë në përmbushjen e të gjitha kritereve dhe standardeve ndërkombëtare nga e institucioneve kosovare për integrimin e Kosovës në institucionet euro-atlantike.


Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)

 

- Në kuadër të projektit ' Tell Me More' të perkrahur nga MKRS dhe DKRS dhe të implementuar nga Kuvendi i të Rinjve të Prizrenit do të realizohet shfaqja teatrale në Shtepinë e Kulturës " Xhemajli Berisha ". (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 20:00)