31 Maj 2020

Serbia të krijojë marrëdhënie të mira me Kosovën

Bruksel, 3 mars - Drejtori për Zgjerim i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Pierre Mirel ka deklaruar se Bashkimi Evropian pret nga Serbia që të zhvillojë marrëdhënie të mira fqinjësore me Kosovën duke rikujtuar faktin, se kjo gjë është potencuar edhe në Raportin e progresit të vitit të kaluar që i është dorëzuar Beogradit zyrtar.

"Vetëm mund ta përsëris atë që është thënë vjet në raportin e tetorit që bënte fjalë për avancimin e bashkëpunimit, ku kemi konstatuar se raportet e mira fqinjësore janë ai përparim që duhet bërë", ka thënë Mirel gjatë një takimi me gazetarët në Beograd.

"Në mënyrë të veçantë në këtë raport kemi cekur dhe tash po e përsërisim, se duhet të pranohen pikat doganore në Kosovë", ka thënë Mirel.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)