22 Prill 2021

Serbët e Mitrovicës veriore me dokumente të Kosovës

Mitrovicë, 11 prill - Zyra e Shërbimit Civil në Lagjen e Bonjakëve në veri të Mitrovicës po vazhdon të jetë funksionale në lëshimin e dokumenteve të Kosovës edhe për qytetarët serbë, deri në themelimin e komunës së re, e cila sipas zyrtarëve qeveritarë, pritet të jetë funksionale deri në fund të këtij viti.

Qeveria e Kosovës, ndërkaq, konsideron se bisedimet e nisura me Beogradin mund të ndihmojnë në realizimin e procesit të decentralizimit, i cili duhet të shtrihet edhe në pjesën veriore të Mitrovicës.

Zyra e Shërbimit Civil, e themeluar vitin e kaluar në Lagjen e Bonjakëve, vazhdon të lëshojë dokumente të Republikës së Kosovës, duke filluar nga certifikatat e lindjes, të vdekjes, letërnjoftime, pasaporta dhe patentë shoferë për të gjitha komunitetet. Sipas përfaqësueseve të kësaj Zyre, numri më i madh i qytetarëve që marrin dokumente në këtë zyrë është ai i komunitetit serb, duke pasuar nga ai bonjak dhe shqiptar.

Nga ana tjetër, Beogradi krijimin e komunës së re në veri të Mitrovicës e konsideron si provokim për qytetarët e atjeshëm. Oliver Ivanoviç, sekretar shtetëror në Ministrinë Serbe për Kosovën, ka pohuar se themelimi i kësaj komune përveç se është një provokim, mund të nxisë edhe reagime.

Mirëpo, zëvendëskryeministri dhe ministri i Pushtetit Lokal, Sllobadan Petroviç mendon të kundërtën, duke thënë se rezultatet fillestare të procesit të decentralizimit në Gracanicë, Ranillug, Kllokot dhe Partesh janë shembulli më i mirë për qytetarët e veriut që ata të besojnë në procesin e decentralizimit dhe në dobinë që ky proces sjell në kualitetin dhe sigurinë e jetës së tyre.

Sipas tij, pa krijimin e komunës së re në veri nuk mund të ketë as shtrirje të autoritetet të institucioneve të Kosovës, pasi siç ka pohuar ai, Zyra Ndërlidhëse Civile në Lagjen e Boshnjakëve është mjaft e cunguar si nga stafi ashtu edhe me resurse të tjera.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)