10 Gusht 2020

Rrezohet qeveria Thaçi

Prishtinë, 2 tetor - Me 66 vota për, 1 kundër dhe 2 abstenime, Kuvendi i Kosovës miratoi të martën mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit, Hashim Thaçi.

Nismëtare e mocionit ishte Aleanca për Kosovën e Re dhe votimi u bë pas diskutimeve që zgjatën disa orë.

Për të kaluar mocionin dhe rrjedhimisht për të rrëzuar qeverinë, duheshin të paktën 61 vota pro.

Ushtruesi i detyrës së presidentit dhe njëherësh kryeparlamentar i vendit Jakup Krasniqi është zotuar se do të procedoje shumë shpejt shpërndarjen e Kuvendit dhe do të caktojë datën për zgjedhje të jashtëzakonshme. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)