07 Dhjetor 2019

Respekti për figurën e presidentit Rugova është kthyer tashmë në traditë

Prishtinë, 2 dhjetor - Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora me lule te shtatorja e ish-Presidentit Ibrahim Rugova, në 75 vjetorin e lindjes.

Me këtë rast kryeministri në detyrë Haradinaj, tha se respekti për figurën e presidentit të parë të Kosovës është kthyer tashmë në traditë. 

“Në ditëlindjen e presidentit historik të Kosovës, presidentit të parë, bëra një gjest simbolik të nderimit pranë shtatores. Njëkohësisht sot kujtojmë edhe heronjtë e Kosovës, Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi."

"Gjithsesi, respekti për presidentin historik Ibrahim Rugova është kthyer në traditë dhe besoj se e nderon Kosovën, na nderon të gjithë neve”, tha kryeministri në detyrë Haradinaj.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2019 - Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon Konferencën e Nëntë Gjyqësore në të cilën do të marrin pjesë tërë struktura e sistemit të drejtësisë në Kosovës për të diskutuar temën: “Të arriturat dhe sfidat e sistemit gjyqësor gjatë vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë turneun më të fortë të vitit 2019,  TOP 12 për Seniorët më të mirë, me të cilat edhe përmbyllen garat për vitin 2019. (Palestra e sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës organizon turneun final të projektit “Rekrutimi i vajzave të reja në futbollin e organizuar” nën moton “Ti mund ta bësh – You Can Do It”, ku do të marrin pjesë ekipet fituese të turneve të mbajtur në 13 komuna. (Kompleksi “Sopa Sport” në Lipjan, ora 10:15)

- Rrjeti i Grave të Kosovës mbledhë 158 organizatat anëtare, përkrahësit individual, partnerët, miqtë, dhe përfaqësuesit e mediave në Kuvendin e 17-të Vjetor të Anëtareve. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Misioni i OSBE-së organizon konferencë ku do të prezantojë aktivitetet që Misioni ka organizuar gjatë vitit 2019 me të rinj, siç janë Akademia e OSBE-së për Dialog, Deklarata Ndër-Komunale për Dialog ndërmjet Komuniteteve, si dhe Lojërat Mini-Olimpike për Njerëz me Nevoja të Veçanta, të cilat kanë sjellë së bashku të rinj nga komunitete të ndryshme. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Gecjan Fashion Group sjellë për të 13-in Vit me radhë, ngjarjen më të madhe të modës në rajon “Kosova International Fashion Week 2019”. (Salla e panaireve në Shkabaj, ora 18:00)