21 Shtator 2019

Qeveria Haradinaj do të mbahet mend si një prej qeverive më të mëdha në botë

Prishtinë, 22 gusht - Shefi i deputetëve të LDK’së, Avdullah Hoti, në fjalën e tij para votimit për shpërndarjen e Kuvendit, ka numëruar të gjitha skandalet në të cilat është përfshirë koalicioni PDK-AAK-NISMA gjatë periudhës dy vjeçare sa kanë qeverisur me Kosovën.

Ai thotë se Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj do të mbahet mend si një prej qeverive më të mëdha në botë, si pasojë e numrit të lartë të këshilltarëve dhe zëvendësministrave e ministrave.

“Shumcën e kohës jemi marrë me parandalimin e koalicionit PAN, disa herë edhe me ndihmën e PSD’së. Kjo legjislaturë ka qenë konfrontim pozitë opozitë për të ruajtur ligjshmërinë e Kosovës. Kemi pasur përballë 24 parti, por që përfaqësojnë vetëm 1/3 e shumicës në Kosovës."

"Si rezultat vetëm 30 për qind e agjendës së këtij Kuvendi është plotësuar, edhe atë me iniciativa të opozitës. Qeveria e PAN-it do të mbetet në histori, si qeveria më e madhe në botë. Janë bërë mbi 1200 punësime me kontratë mbi vepër”, ka thënë Hoti.

Hoti ka përmendur edhe skandalin e dëbimit të shtetasve turq.

“Kjo qeveri do të mbahet mend edhe për shkeljen e të drejtave të njeriut me rastin e dëbimit të shtetasve turq. Kjo qeveri e PAN-it e ka dëmtuar buxhetin me mbi 200 milionë euro. Me rritjen e pagave, kontrata të dëmshme për lobim etj."

"Në anën tjetër dialogu me Serbinë është nisur pa konsensus, dhe me përfshirjen e presidentit. Korrigjimi i marrëveshjes me Malin e Zi, u harrua plotësisht. U rrit papunësia dhe u përgjysmuan investimet e huaja”, është shprehur Hoti. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shtator 2019 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti merr pjesë në manifestimin tradicional Kulturor e Shkencor "Ditet e Dom Mikelit", Stubëll të Epërme të Vitisë. (Subëll e Epërme, ora 9:00)

- Fillon Dita e Pastrimit të Botës në Kosovë ku do të marrin pjesë ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, Forca e Sigurisë së Kosovës, Kompania “Pastrimi”, përfaqësues nga Komuna e Prishtinës, figura të rëndësishme diplomatike, studentë e vullnetarë të shumtë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”’ në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të Ahmet Krasniqit, kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani bën homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova dhe te varri i ish Ministrit të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Ahmet Krasniqi. (Velani, ora 10:00)

- Vazhdon kampionati ekipor në pingpong. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Krimet e Rënda në Kosovë, ligji VS praktika: Analizë e politikës së ndjekjes dhe dënimeve në rastet e trajtuara në Departamentet e Krimeve të Rënda të Gjykatave Themelore në Republikën e Kosovës, analizë e veçantë e trajtimit të rasteve të veprave penale të terrorizmit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në komunën e Podujevës. (Podujevë, ora 11:00)

- Mbahet një aksion me moton “Dita e pastrimit të Botës 2019” në Mitrovicë. (Para objektit të komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:15)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani shpalosë programin e LDK-së për zhvillimin ekonomik, në Konventën për zhvillim dhe punësim. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti zhvillon një vizitë në Gjilan. (Gjilan, ora 12:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në Komunën e Prizrenit. (Prizren, ora 14:00)

- Promovohet libri monografik “Nexhmije Pagarusha” i cili është një rrëfim origjinal dhe personal i një udhëtimi të mrekullueshëm nëpër jetën dhe krijimtarinë e këngëtares tonë të famshme, bilbilit të këngës shqipe në Kosovë, znj. Nexhmije Pagarusha. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Petrovë të Shtimës. (Fshati Petrovë, ora 19:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Hajvali të Prishtinës. (Restaurant "Ora", Hajvali, ora 21:00)