24 Shkurt 2020

Publikohet lista e kandidatëve për deputetët e AAK dhe PSD

Prishtinë, 6 shtator - Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Partia Social Demokrate (PSD) tashmë ka aprovuar listën e kandidatëve, përmes të cilëve do të garojë në zgjedhjet e 6 tetorit.

Lista sipas AAK dhe PSD ka brenda saj personalitete me vlera e profile nga më të mirat që ka vendi ynë.

Renditja e kandidatëve të listës është bërë përmes shortit të brendshëm, dhe përmban edhe simbolika për të cilat oponioni do të njoftohet pas dorëzimit në KQZ.

Nesër në pallatin e rinisë, përveq nominit të kandidatit për Kryeministër do të bëhet edhe prezantimi i kandidateve. 

 

1    HARADINAJ    RAMUSH
2    YMERI    VISAR
3    SHKODRA    MAGBULE
4    RAMADANI    BURIM
5    BERISHA    ANTON
6    PANTINA    SHQIPE
7    LEKAJ    PAL
8    GASHI    XHAFER
9    KADAJ BUJUPI    DONIKA
10    GORANI    DUKAGJIN
11    KELMENDI    MUHAMET
12    BAKIJA DEVA    BURBUQE
13    SALIHU    SALI
14    ABRASHI    GAZMEND
15    HAXHIU    TEUTA
16    ZARIQI    XHAVIT
17    ISUFI    AHMET
18    BAFTIU    BESA
19    DEMALIJAJ    SHKUMBIN
20    KRASNIQI    FRASHËR
21    RESHITAJ    ALBENA
22    NITAJ    MUHARREM
23    JASHARI    KAQUSHA
24    BARDHECI    DRITON
25    SEJDIU    DARDAN
26    TAHIRI    BESNIK
27    KADRIJAJ    TIME
28    KUÇI    BLERIM
29    BERISHA    ALI
30    KUÇI    NATYRA
31    HASANI    BAJRAM
32    BASHOTA    GENC
33    GAFURI    ILIRIANA
34    SELIMAJ    IDRIZ
35    BYTYQI    SHYQIRI
36    BERISHA LLESHI    ZOJA
37    NURA    FARUK
38    BELEGU     EROLLD
39    DUDI SHEHOLLI    BLINERA
40    DRESHAJ    GANI
41    KRASNIQI    DRITA
42    KASTRATI    GËZON
43    KADRIU    REXHEP
44    BERISHA    BEKË
45    RUSHITI    AIDA
46    AZEMI    ÇAMERIE
47    BERISHA    RRUSTEM
48    TAHIRI    LABINOT
49    SELMANI    MARQE
50    HARADINAJ    DAUT
51    ISMAILI    FISNIK
52    SELMANAJ    RASIM
53    KABASHI    LULZIM
54    BEJTA    FIKNETE
55    LLESHI    GEGË
56    SYLA    GAZMEND
57    THAQI    MRIKA
58    QERIQI    RAMIZ
59    MYRTAJ    LAHUDIN
60    MAZREKU    AFRORE
61    BRAHIMAJ    LAHI
62    AXHEMI    FATOS
63    BERISHA    LULJETA
64    IMERI    VEHBI
65    SADIKU    DARDANE
66    SHALA    GRANIT
67    TOLAJ    ARBËR
68    BAJRAMI    NEXHMEDIN
69    LUZHA    BESA
70    MAXHUNI    NEHAT
71    MATOSHI    HALIL
72    KUKAJ    DRITA
73    ÇEKU-KRYEZIU    ELEONORA
74    SHURDHAJ    FATMIR
75    SEJDIU    HEKURAN
76    OSMANI    SHKUMBIN
77    BAZAJ    NAIM
78    MORINA    QAMILE
79    KURTAJ    HAJRUSH
80    LAJQI    SALI
81    KASTRATI    SHQIPE
82    MEMA    SHYQYRI
83    HOTI    AFRIM
84    SHALA    RAMIZE
85    DERI    RIFAT
86    MUHADRI    BESIM
87    AHMETI XHYLANI    ARTA
88    BALDEDAJ    ILIR
89    KRASNIQI    FLORINË
90    MOLLIQAJ    DARDAN
91    ISKA    FATMIR
92    SHALA    ALUSH
93    EJUPI HAJZERAJ    PRANVERA
94    MORINA    JAHIR
95    SINANI    RESUL
96    SALIHU    DHURATA
97    MEHMETAJ    BRAHIM
98    JAKUPI    FATON
99    BUNGU    HATIXHE
100    ÇAUSHI    DRITON
101    TAHIRI    DERVISH
102    ZOGIJANI    JETON
103    JASHANICA    VLORA
104    VESVESJA    DUKAGJIN
105    DALIPI    SAMET
106    BOGAJ    YLL
107    LLUGAGJIU    RAMIZ
108    DEMA    FISNIK
109    PAJAZITI    NASER
110    AHMETI     SHPEND
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2020 - Zyra për Komunikim Publik e Zyrës së Kryeministrit dhe Agjencina për Informim dhe Privatësi mban sesion informues për zbatimin e Ligjit për Qasje në Dokumente Publike. (Hotel “International Pristina”, ora 9:00)

- Kostituohet Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Drejtoria e Inspekcionit në Komunën e Prishtinës do të fillojë zbatimin e dy vendimeve për rrënim në të njëjtën kohë, në rr. Musa Tolaj në Lakrishte. (Takimi me mediat bëhet në rrugën, Musa Tolaj, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon lansimin e projektit strukturor Erasmus + “Ngritja e kulturës kërkimore në arsimin e lartë në Kosovë”. (Ndërtesa e MAShTI, ora 10:00)

- Demokracia Plus organizon tryezën e organizuar ku do të diskutohet mbi dyfishimin e pozitave të nëpunëse civil si rezultat i ristrukturimit të Qeverisë nga 21 në 15 ministri. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës organizon tryezë për taksën 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnja. (Hapësirat e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Përurohet libri “Shoqëri e të shtypuri shkronja shqip 1879” të autorit Besim Kabashi i cili më pas do të mbajë një ligjëratë me titull “Një korpus për gjuhën shqipe”. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik të Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Përurohet laboratori i mikrobiologjisë në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, i ndërtuar me fondet e projektit “Mbështetje për Sistemin Shëndetësor të Kosovës”, nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim. (Klinika Infektive, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ballafaqimi me të harruarën”. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)