24 Korrik 2019

PSD konsideron luftimin e korrupsionit dhe nepotizmit strategji primare

Prishtinë, 18 prill - Korrupsioni dhe nepotizmi janë fenomenet kryesore që po e dëmtojnë shoqërinë dhe shtetësinë e Kosovës. Për këtë, Partia Socialdemokrate luftimin e korrupsionit dhe nepotizmit e konsideron strategji primare dhe propozon hapa konkretë si të bëhet kjo.

Shembullin e kësaj, PSD e ka dëshmuar me qeverisjen e saj në Komunën e Prishtinës dhe Komunën e Kamenicës. Ky model dhe hapat konkretë për luftimin e këtyre fenomeneve, u prezantuan në konferencën e sotme për media nga kryetari Shpend Ahmeti dhe deputetja Shqipe Pantina.

“Në Komunën e Prishtinës, kur kemi folur për transparencën radikale, kemi nënkuptuar që kjo është një prej sistemeve më të mira parandaluese në luftën kundër korrupsionit; ne publikojmë çdo dokument, qoftë vendim, shpenzim, faturë apo kontratë pa pasur nevojë që dikush të kërkoj qasje në to; ne poashtu kemi aplikacionin në Komunën e Prishtinës ku mund të shihni çdo shpenzim dhe poashtu mund të futeni në Open Data për informata shtesë. Kjo do të thotë që çdo zyrtar i punës do të mendoj 2-3 herë para se të shpenzojë paratë e Komunës sepse e di që fatura e atij shpenzimi do të bëhet menjëherë lajm në media",  tha në ndër të tjera Shpend Ahmeti.

“Me gjitha këto masa ne nuk themi që e kemi çrrënjosur korrupsionin, përkundrazi ne po vazhdojmë të punojmë në atë drejtim, por kemi punuar që gjatë këtyre 5 viteve të mos kemi asnjë rast korruptiv dhe jemi treguar plotësisht transparent me çdo hetim”, shtoi tutje.

Kurse deputetja Shqipe Pantina, prezantoi pesë hapat që PSD i sheh si veprime urgjente  e të domosdoshme në luftën ndaj korrupsionit dhe nepotizmit, si në vijim:

a.        Organizim i procesit të Vettingut në sistemin e drejtësisë;
b.        Trransparencë radikale në raport me proceset gjyqësore;
c.        Platformë online për të rekrutuarit në sistem të drejtësisë, arsim, shëndetësi dhe administrat publike;
d.        Platformë online ku publikohen vazhdimisht gjitha kontratat publike;
e.        Task Forcë e nivelit shtetëror që shqyrton gjitha punësimet dhe keqpërdorimet në ndërmarrjet publike;
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)