18 Nëntor 2019

PSD: Gjykimi i Kurtit proces i dëmshëm dhe të panevojshëm

Prishtinë, 9 shkurt - Në përvjetorin e tretë të ngjarjeve tragjike  të 10 shkurtit, Partia Social Demokrate  është pranë familjeve të atyre që pësuan në ato ngjarje dhe Ju shpreh edhe njëherë ngushëllimet më të sinqerta Familjeve Balaj dhe Xheladini, që humbën më të dashurit e tyre në ato protesta.

PSD-ja shpreh shqetësimin e saj që edhe 3 vjet pas atyre ngjarjeve tragjike drejtësia ndërkombëtare nuk ka bërë asnjë hap për të nxjerrë para drejtësisë, përgjegjësit dhe autorët  e këtij krimi . Për me tepër ka tendencë që ky rast të mbyllet dhe fajtorët të shpëtojnë pa u dënuar.

PSD-ja vlerëson se krimi nuk mund të vjetërohet dhe se kriminelët herët a vonë duhet të përballen me drejtësinë.  Bashkësia ndërkombëtare e ka për obligim që të zbardh  deri në fund këtë rast dhe të vëjë në vend drejtësinë e munguar. Edhe institucionet vendore duhet të bëjnë presionin  e duhur dhe të mos lënë gur pa lëvizur derisa të zbardhet kjo cështje.

Misioni për Sundim të Ligjit i Bashkimit Europian (EULEX ) ka paralajmeruar  më 15 shkurt 2010, rifillimin e  procesit gjyqësor kundër  liderit të Vetëvendosjes Albin Kurtit.
PSD e vlerëson këtë proces si te dëmshëm dhe të panevojshëm, sepse si forcë politike progresive është jetësisht e interesuar që Republika e Kosovës të ngritet mbi parimet bazë të shtetit të së drejtës, ndërkaq procesi kundër Albin Kurtit  bie ndesh me këtë objektiv tonin politik. Kjo është në kundërshtim edhe me parimet ndërkombëtare për  pacënueshmërinë e lirive të njeriut dhe të drejtës së shprehjes së mendimit politik .

Misioni dhe prezenca e re e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë  duhet të jenë të kujdesshme dhe të mos i përsërisin  gabimet e UNMIK-ut sepse kjo do të dëmtontë rëndë imazhin e tyre.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)

 

- Në kuadër të projektit ' Tell Me More' të perkrahur nga MKRS dhe DKRS dhe të implementuar nga Kuvendi i të Rinjve të Prizrenit do të realizohet shfaqja teatrale në Shtepinë e Kulturës " Xhemajli Berisha ". (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 20:00)