24 Korrik 2019

Projektligjit për Qeverinë hapi i madh i reformave në administratën e shtetit

Prishtinë, 19 shkurt - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori sot pjesë në takimin e Komisionit Qeveritar për Hartimin e Projektligjit për Qeverinë, takim ky në të cilin kryeministri Haradinaj u njoftua  nga të gjithë anëtarët për procedurat se deri ku ka shkuar ky proces.

Me këtë rast kryeministri Haradinaj tha se në kuadër të Reformës Shtetërore, pas pakos së tre ligjeve për shërbyesit civilë, për Administratën dhe Ligjit të Pagave që kanë qenë po ashtu me rëndësi, tashmë kanë hyrë në një Ligj jashtëzakonisht të rëndësishëm, ndoshta më i rëndësishmi se ato që kanë kaluar, pra është Ligji për Qeverinë.

Ndër tjerash, kryeministri Haradinaj theksoi se në Kosovë është krijuar një traditë dhe një njohje për qeverisjen dhe se tani e dinë të gjithë e janë nxjerr mësime se si duhet vepruar më tutje me qeverisjen në vend.

“Jam i inkurajuar me punën që e ka bërë komisioni dhe besoj se prapë do t’i japin Kosovës Ligjin ndoshta më të mirë për Qeverinë, në këtë rast që ka rajoni”, vlerësoi kryeministri Haradinaj.

Besnik Tahiri, Koordinator Nacional për Reforma Shtetërore, tha se bashkë me kryeministrin Haradinaj kanë takuar Komisionin Qeveritar për hartimin e Projektligjit për Qeverinë, që është hapi i dytë i madh i Reformave në Administratën e Shtetit.

Koordinatori Tahiri, theksoi se ky ligj e trajton po ashtu numrin e zëvendësministrave, numrin e ministrive dhe njëkohësisht edhe të zëvendëskryeministrave, përgjegjësitë që i kanë të gjitha resurset dhe në këtë drejtim kanë konsultim të mirë politikë, me shoqërinë civile dhe me akterë të tjerë, për shkak se ky është Ligji më vital, bazamenti i Administratës Shtetërore .

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)