27 Shkurt 2021

Prezantohen prioritetet e kryesimit suedez të OSBE-së për 2021

Prishtinë, 21 janar - Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021.

Suedia pranoi Kryesimin e OSBE-së nga Shqipëria më 1 janar.

Sipas Programit të prezantuar nga Ministrja e Jashtme e Suedisë dhe Kryesuesja e Radhës e OSBE-së, Ann Linde, në inaugurimin e mbajtur javën e kaluar, fokusi do të jetë në mbrojtjen e rendit të sigurisë në Evropë, adresimin e konflikteve të zgjatura, si dhe avancimin e demokracisë dhe barazisë gjinore.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shkurt 2021

 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës “Adem Jashari”për Seniorë. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Klubi i Pingpongut “Priping”, nënshkruan kontratë me pingpongistin anglez Chris Doran. (Salla e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ora 14:00)