08 Prill 2020

Presidenti Sejdiu nisi vizitën zyrtare në Kroaci

Prishtinë, 18 shkurt - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu ka filluar vizitën zyrtare të Republikën e Kroacisë, ku po merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Presidentit të ri të këtij shteti, Ivo Josipoviq.

Me të mbërrirë në Zagreb, Presidenti Sejdiu ka marrë pjesë në darkën që Presidenti i deritashëm i Republikës së Kroacisë, Stipe Mesiq, shtroi për presidentët e vendeve të rajonit.

Në darkë kanë marrë pjesë edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, Presidenti i Republikës së Malit të Zi, Filip Vujanoviq, si dhe Presidenti i Bosnjës dhe Hercegovinës, Zhelko Komshiq.

Presidentët Mesiq, Sejdiu, Topi, Vujanoviq e Komshiq po kështu kanë zhvilluar një takim joformal ku kanë diskutuar për zhvillimet në rajon dhe bashkëpunimin mes vendeve respektive.

Në takim ishin të pranishëm edhe përfaqësues të biznesit, ndërsa me këtë rast është bërë edhe prezantimi i një projekti afarist-rezidencial, i planifikuar të ndërtohet në Prishtinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020 - Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)