22 Prill 2021

Presidenti Sejdiu dekretoi gjyqtarët dhe prokurorët

Prishtinë, 29 qershor - Presidenti Sejdiu i dekretoi sot gjyqtarët dhe prokurorët e qarkut të cilët  dhanë sot betimin para Presidentit të Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, në një ceremoni solemne, në të cilin mori pjesë edhe shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare, Pieter Faith dhe përfaqësues të tjerë ndërkombëtarë.

Në ceremoni, u dekretuan dhe dhanë betimin:

Gjykata Supreme e Kosovës: Vjosa NIMANI-ZYLFIU- gjyqtare; Marije ADEMI- gjyqtare.

Prokuroria e Shtetit të Republikës së Kosovës: Laura PULA- prokurore.

Paneli Gjykues i Dhomës së Veçantë të Gjykatës Supreme: Ilmi BAJRAMI- gjyqtar, Sabri HALILI- gjyqtar.

Paneli ankues i Dhomës së Veçantë të Gjykatës Supreme: Sahit SYLEJMANI- gjyqtar.

Gjykata e Qarkut në Prishtinë: Isak ADEMI-gjyqtar/Kryetar, Tonka BERISHAJ-gjyqtare, Salih TOPLICA- gjyqtar, Ramadan GUDAQI- gjyqtar, Shemsi HAJDINI- gjyqtar, Mediha JUSUFI- gjyqtare, Vehbi KASHTANJEVA- gjyqtar, Gëzim LLULLUNI- gjyqtar, Mejreme MEMAJ- gjyqtare, Shqipe QERIMI- gjyqtare, Mejdi DEHARI- gjyqtar, Fëllanza KADIU- gjyqtare, Hamdi IBRAHIMI- gjyqtar, Hajrije SHALA- gjyqtare, Nehat IDRIZI- gjyqtar.

Prokuroria Publike e Qarkut në Prishtinë: Aleksandër LUMEZI-prokuror/ Kryeprokuror, Haxhi DËRGUTI- prokuror, Drita HAJDARI-PECI- prokurore, Blerim ISUFAJ- prokuror, Fikrije KRASNIQI-FEJZULLAHU- prokurore, Lulzim SYLEJMANI- prokuror.

Gjykata Ekonomike e Qarkut në Prishtinë: Vjollca RIZAJ- gjyqtare, Suzana SEJDIU- gjyqtare, Nezir BYTYQI- gjyqtar.

Gjykata e Lartë për Kundërvajtje në Prishtinë: Biljana REXHIQ- gjyqtare/ Kryetare, Dalip BEGA- gjyqtar, Ramiz KUÇI-gjyqtar, Ragip NIMANI- gjyqtar, Mejreme ZEKAJ- gjyqtare.

Gjykata e Qarkut Prizren: Ymer HOXHA- gjyqtar/Kryetar, Vaton DURGUTI- gjyqtar, Xhevdet ELSHANI- gjyqtar, Erdogan- HAXHIBEQIRI- gjyqtar, Kujtim PASULI- gjyqtar, Edije SEZAIRI- gjyqtar, Ajser SKENDERI- gjyqtar, Fillim SKORO- gjyqtar

Prokuroria Publike e Qarkut në Prizren: Rexhep REXHEPAJ-prokuror/Kryeprokuror, Metush BIRAJ-prokuror, Ervehe GASHI- prokurore, Sylë HOXHA- prokuror, Genc NIXHA- prokuror, Mehdi SEFA- prokuror.

Gjykata e Qarkut Pejë: Sali MEKAJ- gjyqtar/ Kryetar, Sali BERISHA- gjyqtar, Isa KELMENDI- gjyqtar, Gëzim POZHEGU- gjyqtar, Hasan SHALA- gjyqtar, Muharrem SHALA- gjyqtar, Shaban SHALA- gjyqtar, Elmaze SYKA- gjyqtare, Imer JAHMURATAJ- gjyqtare, Lumturije MUHAXHERI- gjyqtare.

Prokuroria Publike e Qarkut në Pejë: Agron GALANI- prokuror/ Kryeprokuror, Agim KURMEHAJ- prokuror, Gjemajlije MUSTAFA- prokurore, Haxhi SINANAJ- prokurore, Ali UKA- prokuror.

Gjykata e Qarkut në Gjilan: Abdullah AHMETI- gjyqtar, Vllastimir DIMIC- gjyqtar, Zyhdi HAZIRI- gjyqtar, Rasim RASIMI- gjyqtar, Muhamet REXHA- gjyqtar,  Ilmi DALIPI- gjyqtar.

Prokuroria Publike e qarkut në Gjilan: Jetish MALOKU- prokuror/ Kryeprokuror, Fahri NUHIU- prokuror, Shaban SPAHIU- prokuror, Agron UKA-prokuror, Ismet UKSHINI-prokuror.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)