22 Prill 2021

PDU viziton AKR-në

Prishtinë, 17 qershor - Një delegacion i Partisë për Drejtësi dhe Unitet nga Shqipëria, i udhëhequr nga z.Shpëtim Idrizi, ka vizituar AKR-në, ku janë pritur nga zyrtarë të partisë udhëhequr nga z.Ibrahim Gashi.
 
Vizita kaloi në një atmosferë shumë të përzemërt ndërsa Shpëtim Idrizi shprehu një respekt të veçantë për presidentin z.Behgjet Pacolli dhe AKR-në duke e cilësuar si parti shumë konstruktive dhe kreative e cila ka hedhur ide dhe zgjidhje të rëndësishme për shumë probleme që politika kosovare nuk  ka arritur t`i zgjidhë ende me sukses e sidomos ato të sektorit ekonomik.
 
Nënpresidenti i AKR-së, Ibrahim Gashi, shprehu admirim për kurajon e lartë të  përfaqësuesve të Partisë për Drejtësi dhe Unitet, në prezantimin e çështjes së pazgjidhur çame tek institucionet e shtetit shqiptar. Ai bëri një shpjegim të zgjidhjes së  çështjes shqiptare në Ballkan, përmes krijimit të shtetit të pavarur të Kosovës dhe përmirësimit të gjendjes së shqiptarëve në Maqedoni me marrëveshjen e Ohrit.
 
AKR konsideron se çështja çame duhet të zgjidhet përmes një politike të reciprocitetit të plotë në respektim të drejtave nacionale të komunitetit çam në Greqi, standard të cilin shteti shqiptar tashmë e ka realizuar në plotni ndaj minoritetit grek në Shqipëri.
 
Ndërsa z.Shpëtim Idrizi pas një elaborimi që u bëri aktiviteteve dhe programit të PDU-së, theksoi se ideja e dëgjuar aty-këtu për ndarjen e Kosovës do të tërhiqte konsekuenca të drejtpërdrejta për gjithë kufijtë politik të rajonit të Ballkanit përfshirë edhe kufirin shqiptaro-grek. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)