22 Prill 2021

PD kërkon ndriçimin urgjent të rastit të Mitrovicës

Prishtinë, 4 korrik - Partia e Drejtësisë (PD) e dënon ashpër aktin e dhunës me pasoja tragjike në qytetin e Mitrovicës në të cilën humbi jetën një qytetar i Kosovës dhe u lënduan njëmbëdhjetë të tjerë duke kërkuar nga Policia e Kosovës dhe misioni EULEX ndriçimin urgjent të rastit dhe dënimin e kryesve të kësaj vepre të rëndë kriminale me potencial serioz për dëmtimin e proceseve të shtetëndërtimit të vendit.


Jeton Svirca, Nënkryetar i PD-së ka theksuar se me këtë rast Partia e Drejtësisë mbështet fuqishëm përpjekjet e Qeverisë së Kosovës për realizimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë në tërë territorin e vendit, dhe kërkon që ky proces të mos ndalet në asnjë mënyrë, duke e theksuar nevojën për kujdes të shtuar sepse shteti Serb do të tentojë ta pengojë këtë proces në çdo mënyrë të mundshme.

Po ashtu Svirca ka deklaruar se Partia e Drejtësisë ngritë sërish shqetësimin e saj përkitazi me dukuritë negative në rritje siç janë, vartësia nga substancat psikoaktive, prostitucioni, vetëvrasjet, dhe dhuna në shkolla, që po e pllakosin rininë kosovare, dhe rithekson kërkesën për marrjen e masave urgjente për parandalimin dhe zhdukjen e tyre.

“Në këtë drejtim PD rithekson se është e domosdoshme politika më aktive e institucioneve shtetërore, ndjekja ligjore e trafikantëve të substancave narkotike dhe të qenieve njerëzore, fuqizimi i rolit edukativ të shkollave nëpërmjet zbatimit të lëndës së edukatës fetare, si dhe ngritja e kapaciteteve për përkrahje psikologjike të nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme të vendit”, ka pohuar ai.

PD insiston që të mos lejohet që dukurit thellësisht të dëmshme dhe të rrezikshme në mesin e rinisë Kosovare të bëhen pjesë normale e përditshmërisë sonë. PD ofron në vazhdimësi kapacitetet e saja profesionale dhe politike si kontribut institucional për ndryshimin e kësaj gjendje me trende të papranueshme.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)