12 Gusht 2020

Partia Fryma e Re certifikohet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Prishtinë, 2 nëntor - Partia Fryma e Re ka marrë konfirmimin zyrtar të certifikimit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Ky certifikim e bën këtë parti plotësisht funksionale me ligj.

Certifikimi i Partisë Fryma e Re sipas udhëheqësve te partisë vjen në një kohë shumë të vështirë për Kosovën,  pikërisht në ditën kur politika e vjetër, për interesa krejtësisht personale, e vulos papërgjegjësinë e tyre ndaj popullit të Kosovës me mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë.

"Veprimet që politika e vjetër ka ndërmarrë për vite me radhë, dëshmojnë se këto parti që janë në pushtet nuk ndiejnë përgjegjësi ndaj votës së qytetarit dhe janë të gatshëm ta përbuzin qytetarin, në momentin që shkelen interesat e tyre grupore dhe personale. Për më tepër, nuk ka asnjë argument për t’i justifikuar shkeljet e vazhdueshme ligjore dhe kushtetuese që bëhen nga ata."

“Certifikimi i Frymës së Re trason rrugën për zgjedhje parlamentare, ku qytetari do të ketë zgjedhje të vërtetë. Ne besojmë fuqishëm se fokusi i Frymës së Re në krijimin e vendeve të punës dhe luftës kundër korrupsionit adreson brengat e të gjithëve, e jo vetëm të disave,” tha Shpend Ahmeti.

Partia Fryma e Re fton të gjithë qytetarët e Kosovës t’i bashkangjiten Frymës së Re për të punuar bashkë në ndryshimin që na takon të gjithëve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)