01 Tetor 2020

ORA konfirmon bashkimin me LDK-në

Prishtinë, 22 shkurt – Dje është mbajtur Kuvendi i punës i Partisë Reformiste ORA në të cilin u shqyrtuan mundësitë e vazhdimit të funksionimit si dhe bashkimi me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK).

Zyrtarë të ORA-s thanë sot se ky është vendimi që kanë marrë organet drejtuese të kësaj partie. Kryetarja e ORA-s Teuta Sahatqia tha se komplet struktura e partisë do t’i bashkohet LDK-s.

Në Kuvend sipas znj. Sahatqia morën pjesë delegatët nga te gjitha  degët, anëtarët e Kryesisë Qendrore, të Këshillit të përgjithshëm, kryetarët e degëve, përfaqësuesit e rinisë.

\"Pas deklarimit të përfaqësuesëve të degëve dolën dy propozime: Vazhdimi i funksionimit në formën ekzistuese dhe bashkimi me LDK-në\", tha ajo.

Pasi që sipas saj shumica e degëve ishin të pëlqimit që të bëhet bashkimi me LDK-në, përpos Degës së Gjilanit dhe Gjakovës të cilat ishin për opcionin e parë, Dega e Gjilanit mori pjesë në votim ndërsa Dega e Gjakovës vendosën të tërhjekën nga Kuvendi i Punës duke mos e shprehur të drejtën e tyre në procesin e votimit.

\"Pas përfundimit të procesit të votimit dhe kumtimit të rezultatit nga Komisioni Zgjedhor me shumicë votash u morë pëlqimi i kuvendarëve për  bashkimin me LDK-në dhe u autorizua formimi i komisionit nga Kryesia Qendrore për bisedime me LDK-në. Kuvendi pasoi pas konsultimeve e analizave të gjata dhe të shumta nëpër strukturat e degëve, Këshill të përgjithshëm, Kryesi etj.\"
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)