12 Gusht 2020

Në LDD aderojnë ekspert të njohur nga lëmit e ndryshme

Prishtinë, 4 nëntor – Lidhjes Demokratike të Dardanisë sot iu bashkangjitur një kontingjent i fuqishëm i intelektualëve eksperteve te fushave te ndryshme, qe është garanci e rritës cilësore dhe te besimit te elitës intelektuale ne LDD, ka thënë sot nënkryetari i LDD-së, Naser Rugova duke prezantuar anëtarët e ri të cilët aderuan në LDD.

“ Kam nderin qe sot para medieve te prezantoj këtë ekip te eksperteve njëherit të theksoj se LDD definitivisht është partia me e përgatitur qe ti hyj sfidës se garës zgjedhore për zgjedhjet parlamentare qe do te mbahen me 12 dhjetor te këtij viti “, tha Rugova.

Në LDD sot kanë aderuar Mr.Halil Xhemnica ekspert i  lëmisë së sektorit mineral, ekspert iI shquar në lëminë e projekteve investuese, ligjërues universitar,  Dr.Dafina Mahmutaj, specialiste e kirurgjisë, magjistër e shkencave të mjekësisë, Mr. Ferid Kamberi, magjistër I shkencave të sociologjisë, Avni Jashari, gazetar, Fatlume Gashi, gazetare, dhe Muhamet Babiqkaj, jurist

Me këtë rast zoti Xhemnica tha se ka vendosur që të behët pjesë e LDD-së, pasi që “ është parti e intelektualëve eksperteve te lemive te ndryshme dhe kam menduar qe kjo parti është me e përshtatshme qe kontributin tim qe i kom borxh këtij vendi te jap ne këtë parti dhe t’ia kthej borxhin këtij vendi i cili me ka shkolluar”.

Me ketë rast sekretari i përgjithshëm i LDD-së, Sejdë Tolaj njoftoi mbi mbajtjen e promovimit të  platformës se LDD me 6 nëntor ora 12:00 ne Grand Hotel Prishtina.

Me ketë rast Tolaj ftoi anëtarët, simpatizantët e LDD-së  dhe media që të përcjellin këtë ngjarje.

Njëkohësisht sot në selinë qendrore të LDD-së u mbajt takimi me kryetarët e Degëve të partisë në të cilin u bisedua rreth aktualitetit politik dhe zgjedhjeve te jashtëzakonshme dhe u ftuan te gjitha degët ne promovimin e platformës se LDD për shtetin kushtetues dhe qytetarin krenar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)