15 Prill 2021

Ndahen certifikata juristët të cilët dhanë provimin e Jurisprudencës

Prishtinë, 28 qershor - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së certifikatave për juristët të cilët e kanë dhënë provimin e jurisprudencës.

Në këtë ceremoni, Presidenti Sejdiu tha se drejtësia dhe sundimi i ligjit duhet të jenë model i mirë i promovimit të tërësisë së funksionimit të shtetit, dhe paralelisht i marrjes praktike me problemet dhe hallet e qytetarëve.

“Kosova ka sfida të mëdha për zhvillimin e vendit, realizimin e pritjeve të qytetarëve, përmbushjen e kritereve të rëndësishme veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit dhe të sigurisë, në të cilat kemi edhe prezencën ndërkombëtare mbështetëse”, theksoi Presidenti Sejdiu.

Ai duke i uruar juristët për dhënien e provimit të jurisprudencës,  e vlerësoi ditën e ndarjes së certifikatave si një ditë të rëndësishme për sistemin gjyqësor dhe prokurorial të vendit, ndërsa të certifikuarit si partner të rëndësishëm në proceset e rëndësishme dhe të ndjeshme për vendin.

“Ne jemi në përpjekje të vazhdueshme të reformimit të sistemit gjyqësor dhe prokurorial të Kosovës dhe këtë e bëjmë për njerëzit tanë, e jo për atë që mund të jetë pjesë e analizës së thellë të Raportit të Progresit, që e bëjnë miqtë tanë të cilët e kanë shtrirë dorën e ndihmesës për Kosovën në proceset e mëdha bashkëkohëse të integrimit”, tha Presidenti Sejdiu.

Gjithashtu, Presidenti Sejdiu tha se njerëzit që janë në sistemin e gjyqësor dhe prokurorial duhet të japin mesazhin e punës, të paanësisë, të profesionalizmit, të devotshmërisë dhe të përcaktimit të thellë shpirtëror për profesionalizëm dhe profesionin që kanë zgjedhur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)