22 Prill 2021

Ministri Rexhepi po qendron për vizitë zyrtare në Bruksel

Prishtinë, 30 qershor - Ministri i Punëve të Brendshme, z.Bajram Rexhepi po qendron për vizitë zyrtare në Bruksel ku realizoi takime të shumëta me përfaqësues të institucioneve evropiane.

Gjatë kësaj vizite, ministri Rexhepi zhvilloi një takim me komisioneren për Punë të Brendshme, znj.Cecilia Malmstrom. Në këtë takim Ministri Rexhepi i prezentoi komisioneres Malmstrom një pako informuese lidhur me progresin e arritur në përmbushjen e kritereve teknike për liberalizimin e vizave.

Në anën tjetër znj.Malmstrom përshëndeti progresin e arritur nga institucionet e Republikës së Kosovës sidomos në fushën e riatdhesimit dhe riintegrimit duke shfaqur gadishmërinë për të vazhduar mbështetjen e Komisionit Evropian. Dy bashkëbiseduesit u pajtuan që paralelisht me përparimin e bërë në fushën e riatdhesimit dhe riintegrimit të personave të riatdhesuar, Komisioni Evropian të procedojë me ofrimin e Udhërrëfyesit zyrtar për Liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Gjatë qëndrimit në Bruksel, Ministri Rexhepi ka takuar edhe shefin e Operacioneve Civile të BE-së, z.Kees Klompenhouëer me të cilin diskutoi lidhur me bashkëpunimin me EULEX-in dhe nevojën për vazhdimin e reformave në fushën e sundimit të ligjit.

Po ashtu, ministri Rexhepi zhvilloi takime të ndara me deputetët e Parlamentit Evropian si Tanja Fajon, Ulrike Lunacek, pastaj me eurodeputetët e ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, të cilët i falënderoi për mbështetjen e ofruar për proceset integruese të Republikës së Kosovës, si dhe i informoi për procesin e arritur në zbatimin e kritereve teknike për liberalizimin e vizave me BE-në.

Po ashtu, ministri Rexhepi bashkë me përfaqësues të Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian ishte në mesin e panelistëve në diskutimin e organizuar nga Instituti për Shoqëri të Hapur dhe ESI në Bruksel, lidhur me nevojën e përfshirjes së Republikës së Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)