09 Gusht 2020

Ministri i Jashtëm slloven viziton Kosovën

Prishtinë, 9 qershor - Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Samuel Zhbogar do të zhvillojë sot në Kosovë një vizitë pune. Ministri slloven fillimisht do të takohet me ministrin e jashtëm të Kosovës Skender Hyseni si dhe do të pritet nga Kryeministri Hashim Thaçi.

Pas takimeve zyrtare, shefi i diplomacisë sllovene do të përurojë fillimin e punimeve në projektin për depozitmin e derivateve të naftës në fshatin Dobrevë të Fushë Kosovës, investitor të të cilit janë Oti Petrol nga Prishtina dhe Petroll Sllovenia nga Lubjana.

Marrëveshja për realizimin e këtij dhe disa projekteve tjera është nënshkruar gjatë vizitës së Presidentit të Sllovenisë Danilo Tyrk në Kosovë vitin e kaluar dhe kap shumën prej 30 milion euro. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)