08 Mars 2021

Lista zyrtare e kandidatëve për deputetë të LDK-së

Prishtinë, 16 janar - Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka bërë publike listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit.

Listës i prin Avdullah Hoti. Ndërsa në dhjetshën e parë janë Kujtim Shala, Hykmete Bajrami, Agim Veliu, Behgjet Pacolli, Lirije Kajtazi, Anton Quni, Arben Gashi, Ardita Dushi dhe Driton Selmanaj.

Lista e kandidatëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

1. Avdullah Hoti

2. Kujtim Shala

3. Hykmete Bajrami

4. Agim Veliu

5. Behgjet Pacolli

6. Lirije Kajtazi

7. Anton Quni

8. Arben Gashi

9. Ardita Dushi

10. Driton Selmanaj

11. Lumir Abdixhiku

12. Doruntine Maloku Kastrati

13. Besian Mustafa

14. Arban Abrashi

15. Besa Gaxherri

16. Ardian Shala

17. Armend Zemaj

18. Vlora Dumoshi

19. Frasher Demaj

20. Imet Rrahmani

21. Valentina Bunjaku Rexhepi

22. Ibrahim Makolli

23. Shkemb Manaj

24. Marigona Geci

25. Shkelzen Hajdini

26. Hatim Baxhaku

27. Rrezarta Krasniqi

28. Muharrem Svarqa

29. Ilir Ferati

30. Saranda Musliu

31. Fidan Rekaliu

32. Shkumbin Gashi

33. Vlora Limani Hajnuni

34. Islam Pacolli

35. Florian Dushi

36. Besart Dreshaj

37. Fetah Rudi

38. Sali Asllanaj

39. Ganimete Ismajli

40. Ekrem Hyseni

41. Faton Bislimi

42. Brikenda Kryeziu

43. Xhavit Uka

44. Jetlir Zyberaj

45. Mimoza Shahini

46. Hysni Gerguri

47. Fadil Gashi

48. Filloreta Berisha

49. Brahim Selimaj

50. Shefqet Shehu

51. Fatlume Jaha

52. Fahredin Spahija

53. Ali Topalli

54. Mirlinda Sopi-Krasniqi

55. Adnan Merovci

56. Feim Salihu

57. Myvera Mustafa

58. Visar Hoti

59. Jeton Biqkaj

60. Fatbardha Emini Halabaku

61. Fehmi Cena

62. Ibrahim Kryeziu

63. Ardita Rrahmani

64. Nuredin Ibishi

65. Avdi Pireva

66. Flutura Beka Kamberaj

67. Mirsad Sylejmani

68. Ilir Hasani

69. Kaltrine Demiri

70. Anton Berisha

71. Salih Morina

72. Lindita Bellaja

73. Adnan Lahu

74. Defrim Gashi

75. Zahide Gervalla

76. Flamur Sefaj

77. Bahtir Kastrati

78. Buleza Kuci

79. Ramiz Ramadani

80. Bexhet Xheladini

81. Rita Spahiu

82. Ajet Avdili

83. Shefki Gashi

84. Violete Osaj Tafilaj

85. Shefket Kolgeci

86. Zenun Shala

87. Aferdita Morina Biffar

88. Qendrim Selimi

89. Selajdin Fanaj

90. Alma Lama

91. Blerim Rexhbogaj

92. Valdet Hoxha

93. Qibrije Hoxha

94. Isa Shabani

95. Xhelal Krasniqi

96. Sabrije Drancolli

97. Nazmi Iberdemaj

98. Veton Gashi

99. Drenusha Zeka

100. Syle Hoxha

101. Shpetim Sojeva

102. Arlinda Uka

103. Fadil Halili

104. Ismail Kasumi

105. Sabedin Berisha

106. Ismet Maki

107. Hasan Qyqalla

108. Isa Podrimja

109. Ibrahim Syla

110. Fitim Havolli

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Mars 2021

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit I.L. për vepren penale 'Keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjet'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në aktivitetin “Shënimi i 8 Marsit- Dita Ndërkombëtare e Gruas”, me ç’rast do të bëhet edhe nënshkrimi i marrëveshjeve me përfitueset e bizneseve të vogla të Grave nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike  2021 – Masa 4, Faza e dytë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon aksion simbolik për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të rajonit të Mitrovicës që kanë kontribuar në luftën kundër pandemisë COVID-19. (Spitali i Përgjithshëm Mitrovicë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëhet publikimi i raportit “Pasuria e (pa)ndarë - Posedimi i pasurisë nga zyrtaret politike dhe bashkëshortet e zyrtarëve politik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:30)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)  

- Universiteti ''Kadri Zeka'' do të shënojë 8 vjetorin e themelimit! (Ambientet e Universitetit në Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas mbahet marshi “Marshojmë s’festojmë kundër patriarkatit që vret”,  (Nisja nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)  

- Shoqata e Gastronomëve organizon marsh protestues në të cilin do të kërkojnë hapje totale për bizneset. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

 

- Grupi I çiklizmit “Marakli t’Biciklave” për nder të ditës së gruas - 8 MARSI organizon eventin e radhës Marsho dhe çiklo që do të mbahet nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit të Kosovës - Prishtinë. (Sheshi ''Zahir Pajaziti'' në Prishtinë, ora 14:00)

- OJQ “ETEA” dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën “Mësuesia ndër vite”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 16:00)

- Qendra e Artit dhe Komunitetit organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi - çdo ditë është 8 mars”. (Teatrin Kombëtar në Prishtinë, ora 19:00)