07 Korrik 2020

LDK: Asnjë parti nuk ka të drejtë te thirret në frymën rugoviane

Prishtinë, 11 nëntor - Zyrtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), deklaruan të enjten se asnjë parti tjetër politike në vend përveq LDK-së, nuk ka të drejtë ta trashëgoj frymën rugoviane, madje as Lista ''''Ibrahim Rugova'''', e cila i është bashkuar AAK-së.

Sekretari i përgjithshëm i LDK-së Ismet Beqiri, tha se, në bartjen e kutive të votimeve të zgjedhjeve të 12 dhjetorit, të merr pjes edhe Eulex-i. 

"Askush nuk mund të na shkëput nga ideologjia dhe rugovizmi, sepse rugovizmi dhe Ibrahim Rugova, me gjithë respektin ndaj të gjithëve, ai është i të gjithëve, ai është i Kosovës dhe absolutisht LDK-ja është formuar nga Ibrahim Rugova, nga presidenti historik", ka thene Beqiri.

 LDK-ja dhe figura e Ibrahim Rugovës sipas tij janë të pashkëputshme, këto nuk shkojnë pa njëra-tjetrën dhe gjithmonë ka me qenë, kështu përderisa të qëndrojë LDK-ja.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)