05 Gusht 2020

LDD: Qeverisja aktuale po tregohet antishtetërore

Prishtinë, 6 shkurt - Lidhja Demokratike e Dradanisë mbajti një konferencë për media, me ç’rast shprehu shqetësimet e saj lidhur me injorimin total që qeverisja e vendit po i bënë gjendjes së rëndë ekonomike në vend, si dhe rreth krimit ekonomik që po mbretëron në Republikën e Kosovës.

Këto shqetësime LDD i ngriti nëpërmjet sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Dardanisë  mr.Lulzim Zeneli dhe zedhenesit të saj.Armend Baloku.

Vlerësimet e LDD-së,  se viti 2010 do të jetë vit i vështirë për Kosovën dhe qytetarët e saj,  fatkeqësisht sot po tregohet edhe në praktikë.

Mos funksionimi i shtyllave kryesore të shtetësisë duke rrezikuar stabilitetin në vend nga cenushmeria e kushtetutës dhe sovranitetit në njërën anë dhe gjendja e rëndë ekonomike, rrezikimi i paqës sociale në anën tjetër përbenë hallkën kryesore, thelbin e shqetësimit sot për LDD-në dhe qytetarët e Kosovës.

LDD mbetet e shqetësuar që pushteti aktual injoron dhe vazhdon ti mbyll sytë karshi sinjaleve ndërkombëtare, kërkesave dhe porosive të qytetarëve të vendit dhe në vend të kësaj, qeverisja aktuale zgjodhi rrugën e shantazhit dhe  manipulimit të opinionit publik përmes premtimeve fallso.

LDD përsëritë,  se me këtë kurs politik, qeverisja aktuale po tregohet antishtetërore dhe në dëm të vendit. Kjo vjen edhe si rezultat i involvimit të plotë të qeverisjes aktual në konflikte interesash, korrupsion dhe në krim ekonomik.

LDD duke parë se pushteti aktual nuk ka vullnet politik për tu përballur me realitetin dhe për ta tejkaluar këtë gjendje të rëndë, konsideron se alternative e vetme mbetet që viti 2010 të jetë vit i zgjedhjeve nacionale, në mënyrë që të ndërpritet shkalla e degradimit institucional dhe e dëmit, që sot po i behet Kosovës.Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)