29 Janar 2022

Lansohet Platforma Online për Ndihmë Juridike Falas

Prishtinë, 29 nëntor - Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), me përkrahje të UN Women Kosovo dhe me financim të Bashkimit Evropian do të lansojë sot Platformën Online për Ndihmë Juridike Falas.

Platforma Online është dizajnuar me qëllim të lehtësimit të qasjes në drejtësi veçanarisht për gratë viktima të dhunës në familje apo të dhunës në baza gjinore.

Kjo platformë digjitale, përmes mekanizmave të ndryshëm online, mundëson qasje të lehtë të qytetarëve nga grupet e margjinalizuara në shërbimet e ndihmës juridike falas të Qendrës për Ndihmë Juridike të IKD.

Lansimi i platformës online do të shënohet me fjalë rasti nga Ehat Miftaraj, Drejtor Ekzekutiv/ Instituti i Kosovës për Drejtësi; Ambasador Tomáš Szunyog, Shefi i Zyrës së BE në Kosovë; Znj. Albulena Haxhiu, Ministre e Drejtësisë; Znj. Ulrika Richardson, Koordinatore për Zhvillim/ OKB; Znj. Zana Hamiti-Asllani, Drejtoreshë/ Qendra për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve.

Lansimi i platformës online realizohet në kuadër të 16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)