24 Shkurt 2019

Kuvendi mban seancë për agjendën evropiane të reformave

Prishtinë, 13 nëntor - Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet sot në një seancë të jashtëzakonshme për të miratuar katër ligje që lidhen me proceset e integrimeve evropiane dhe liberalizimin e vizave.

Në këtë seancë të thirrur nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, synohet që të dërgohet, siç thuhet, një mesazh se Kosova po vazhdon të trajtojë të gjitha obligimet që dalin në fushën e sundimit të ligjit.

Ditëve të fundit, shumë vende të Bashkimit Evropian kanë shprehur hezitim për liberalizim të vizave për Kosovën. Kjo çështje do të duhej të futet në agjendën e takimit të Këshillit Evropain kur pritet të mbahet në muajin dhjetor. Por, zyrtarët evropianë kanë thënë se mbetet e paqartë nëse do të bëhet një gjë e tillë.
 
Çështja e liberalizimit të vizave vazhdon të mbetet një nga shqetësimet më të mëdha të qytetarëve të Kosovës, në një kohë kur janë hapur mundësitë për një vendim pozitiv.

Autoritetet evropiane u kanë bërë thirrje udhëheqësve të Kosovës që të kenë durim në procesin e liberalizimit të vizave dhe të shmangin, siç thonë afatet artificiale.

Në shtator, Parlamentit Evropian, votoi me shumicë votash në favor të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Votimi në parlament u hapi rrugë bisedimeve me vendet anëtare të Bashkimit Evropian për këtë çështje.

Por, zyrtarët evropinë kanë paralajmëruar mundësinë e shtyrjes së vendimit për liberalizim të vizave për Kosovën për shkak se shumë shtete kanë shprehur hezitim për një gjë të tillë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)