04 Korrik 2020

Kurti i prinë listës së Lëvizjes Vetëvendosje

Prishtinë, 11 nëntor - Albin Kurti do ti prijë listës së Vetëvendosjes në zgjedhjet parlamentare të 12 dhejtorit. Lista me 110 kandidatë për deputetë nga ky subjekt politik u publikua sot.

Emrat e kandidatëve në listë janë të renditur sipas rendit alfabetik. Lideri i kësaj lëvizjeje, Albin Kurti, u shpreh i bindur se qytetarët e Kosovës me 12 dhjetor do të votojnë për ndryshime.

Ai tha se Vetëvendosja angazhohet për institucione që janë në shërbim të qytetarëve e jo që qytetarët të vëhen në shërbim të pushtetit.

Pjesë e listës zgjedhor të Vetëvendosjes janë edhe Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Hysamedin Ferraj dhe personalitetet të tjera. P

ara publikimt të Listës, Lëvizja Vetëvendosje zyrtarizoi koalicionin me pesë subjekte të vogla politike në mesin e të cilave edhe me Lëvizjen për Bashkim që drejtohet nga Avni Klinaku.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)