18 Nëntor 2019

Kryetari Daci uron popullin e Republikës së Kosovës

Prishtinë, 16 shkurt - Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë (LDD) akademik Nexhat Daci uroi popullin e Republikës së Kosovës me rastin e 2 vjetorit të shpalljes së pavarësisë.

Në këtë urim ndër të tjera thuhet:

“Të nderuar bashkëqytetarë.

Më lejoni që në cilësinë e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Dardanisë të i’u uroi 2 vjetorin e shpalljes së pavarësisë së vendit tonë, Republika e Kosovës.

Me shpalljen e vendit tonë shtet i pavarur dhe sovran, u arrit ideali jonë kombëtar me të cilin dëshmuam para botës dhe kombeve të lira, se njeriu me qëndresën e tij është më i fort se guri,  në rast se ideali i tij është i drejt dhe i bazuar në vullnetin e zotit.

Qëndresa jonë dhe përcaktimi ynë e dëshmuan para botës thënien e vjetër se, vullneti i popullit është vullnet i zotit.

Para vetës si shtet i pavarur, demokratik dhe sovran na presin shumë sfida, të cilat duhet ti tejkalojmë me pune dhe me një udhëheqje të denjë, të cilat do ta ndërtonin dhe fuqizonin imazhin e shtetit më të ri në botë, shtetit dhe atdheut tonë të dashur, Republika e Kosovës.

E gëzofshim për jetë shtetin tonë të pavarur.

Nga zemra,

Akademik Nexhat Daci        

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)

 

- Në kuadër të projektit ' Tell Me More' të perkrahur nga MKRS dhe DKRS dhe të implementuar nga Kuvendi i të Rinjve të Prizrenit do të realizohet shfaqja teatrale në Shtepinë e Kulturës " Xhemajli Berisha ". (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 20:00)