03 Qershor 2020

Kryeministri Thaçi ngushëllon homologun polak Donald Tusk

Prishtinë, 10 prill -  Me rastin e vdekjes tragjike të Presidentit polak Lech Kaczynski, Kryeminsitri i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka ngushëlluar kryeministrin polak Donald Tusk. Në telegram thuhet:

Shkelqësia Juaj, kryeministër Tusk,

Me dhembje dhe pikëllim morën lajmin për vdekjen tragjike të Presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski, bashkëshortes së tij dhe të shumë qytetarëve tjerë në fatkeqësinë ajrore që ndodhi sot.

Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të gjithë qytetarëve të saj ju lutem pranoni ngushëllimet më të sinqerta për këtë humbje të thellë për qeverinë dhe popullin polak.

Kam bindjen që populli polak dhe institucionet e tij do të gjejnë forcë për ta përballuar këtë humbje e cila ka prekur ndjenjat e miliona njerëzve në mbarë botën.

Hashim Thaçi,

Kryeministër i Qeverisë së Republikës së Kosovës
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )