20 Shtator 2020

Kryeministri Thaçi ngushëlloi kryeministrin turk Tayip Erdoğan

Prishtinë, 8 mars - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram ngushëllimi kryeministrit të Republikës së Turqisë, Recep Tayip Erdoğan, me rastin e tërmetit, që ka goditur një pjesë të Turqisë dhe në të cilin kanë humbur jetët shumë qytetarë të Turqisë.

Në telegram thuhet:

I nderuari kryeministër,

Me dhembje të madhe e morëm lajmin për humbjen tragjike të jetëve të qytetarëve turq në tërmetin, që ka goditur pjesë të vendit tuaj.

Në këto momente të vështira, ju lutem pranoni ngushëllimet më të thella në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Populli dhe Qeveria e Republikës së Turqisë ka qenë në vazhdimësi në mbështetje të popullit dhe të vendit tonë, edhe në kohët më të vështira, edhe në periudhën e shtetndërtimit dhe zhvillimit.

Populli i Republikës së Kosovës dhe qeveria që drejtoj unë, bashkëndjen dhembjen me ju, me qeverinë tuaj dhe me gjithë qytetarët e Turqisë.
 

Hashim Thaçi,

Kryeministër i Republikës së Kosovës

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2020

- Forumi Ballkanik në emër të Platformës së Shoqërisë Civile për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut mban konferencë për shtyp në të cilën publikon raportin hulumtues, që është një vështrim mbi progresin e bërë nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor drejt zbatimit të zotimeve të tyre që nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër (2018) dhe Poznań (2019), të zhvilluara në kuadër të Procesit të Berlinit të nisur në vitin 2014. (Zyret e Forumit Ballkanik Rr. Tirana, C4/2 LAM B-N2 11-1, banesat e bardha të Prime Group, afër Euro Printy, ora 13:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)