13 Nëntor 2019

Kouchner sot viziton Kosovën

Prishtin, 1 Mars - Ministri i Punëve të Jashtme i Francës, Bernar Kouchner, do të arrijë sot për një vizitë në Kosovë, gjatë së cilës do të takohet me zyrtarë të lartë të institucioneve, si dhe do t'iu drejtohet me një fjalë rasti ligjvënësve të Kuvendit të Kosovës.

Ish shefi i parë i UNMIK ut në Kosovë, përveç se do të takohet me krerët e shtetit, në një seancë solemne do të flasë edhe në Kuvendin e Kosovës.

 

Ndërkaq, të martën Kouchner do të takohet me krerët e lartë të institucioneve të vendit, presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaçi dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Skënder Hyseni.

Kouchner së bashku me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal Sadri Ferati do të vizitojë komunën e sapoformuar të Graτanicës dhe do të bisedojë me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian Piter Fejth, si dhe me shefin e EULEX it, Iv de Kermabo.

Kushner paraditen e së hënës do të qëndrojë në Beograd, ku do të takohet me presidentin e Serbisë Boris Tadiq, nënkryetarin e Qeverisë për integrime evropiane Bozhidar Gjeliq dhe shefin e diplomacisë serbe Vuk Jeremiq.

Temë qendrore e bisedimeve me zyrtarët më të lartë serbë, do të jetë intensifikimi i raporteve bilaterale dhe angazhimi i Francës në zhvillimin e përgjithshëm të rajonit, si dhe përmirësimit të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. 


Ditë më parë, ministri Kouchner, tha se njohja e Kosovës nga Serbia nuk është kusht për integrimin e Beogradit në BE. Mirëpo, ai theksoi rëndësinë e zgjidhjes së problemeve të Serbisë me të gjitha shtetet fqinje të saj.


Në një intervistë për mediat serbe, Kouchner ka thënë se - për Francën pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, ndërsa ka shtuar se njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është kusht për Serbinë për t’u pranuar në Bashkimin Evropian.

Sidoqoftë, Kouchner ka përsëritur faktin se Serbia duhet t’i zgjidhë problemet me fqinjët e saj para se të hyjë në BE – duke potencuar, “me të gjithë fqinjët e saj”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 nëntor 2019

- Save the Children në bashkëpunim me Minstrinë e Arsimit dhe Institutin Pedagogjik organizojnë konferencën ndërkombëtare ‘Fuqizimi i Kujdesit, Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijërinë e Hershme’ që ka për qëllim të ofrojë mundësi për hartuesit e politikave, ofruesit e shërbimeve, përfaqësuesit nga akademia dhe akterë të tjerë, për t’u informuar dhe ndarë praktikat më të mira mbi rëndësinë e investimeve në kujdesin dhe zhvillimin e fëmijërisë së hershme. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit lidhur me dy projekte të mëdha të Ministrisë së Infrastrukturës siç janë, rehabilitimi i rrugës Prishtinë - Pejë dhe Prishtinë - Mitrovicë ku edhe do të bëhet edhe publikimi i hulumtimit mbi arsyet e vonesave në punime në këto dy rrugë, i titulluar “Rrugë pa fund”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata "Voice of Roma, Ashkali and Egyptians" VoRAE organizon Festivalin Multikulturorë i pari i këtij lloji në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Roli i vendimeve të Gjykatës Supreme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit: Një thirrje për disiplinim të gjyqtarëve që marrin vendime të kundërligjshme”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Në kuadër të fushatës “Jo drogë tek të rinjtë”, Task Forca Anti Drogë tek të rinjtë dhe siguri në Shkolla do të organizoj pritje për student, ku do të shfaqin prezantimet me njohurit e tyre lidhur me narkotikët, si dhe do të bashkëbisedojnë me Shefin e Task Forcës Anti Drogë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00) 

- Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prizrenti, Visar Shehu, do të mbajë konferencë për shtyp për ta njoftuar opinionin publik me më të rejat nga fusha e shëndetësisë. (Zyret e Shërbimit Urgjent, rruga Tirana në Prizren, ora 11:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë mban konferencë për media në të cilën do të prezantojë edicionin e 19 - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë i cili organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze, Ministrinë e Punëve të Jashtme, si dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës. (Salla e konferencave në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit te Mitrovicës "Muharrem Qena" shfaq premierën teatrore “Kur treni vonohet”, me autor Osman Goranci dhe me regji të Artan Tmavës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:00)