15 Prill 2021

Kosova me Belgjikën thellojnë bashkëpunimin në drejtësi

Prishtinë, 7 korrik  - Ministri i Drejtësisë, Haki Demolli, dhe kryesuesi  i Zyrës Diplomatike të Belgjikës në Prishtinë, Alain Van Gucht, nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi, më ç’rast Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Belgjikës, dhuroi 265 mijë euro për Departamentin për Persona të Zhdukur dhe Mjekësi Ligjore të Ministrisë së Drejtësisë.
 
Pas nënshkrimit të këtij memorandumi, ministri Demolli tha se Ministria e Drejtësisë dhe Qeveria e Kosovës, janë të përkushtuar për zbardhjen sa më të shpejtë të fatit të personave të pagjetur. Ai falënderoi Qeverinë belge për ndihmën e ofruar, pasi puna për gjetjen dhe zhvarrimin e personave të zhdukur, sipas ministrit Demolli, kërkon përkrahje financiare.

Ndërsa, kryesuesi  i Zyrës Diplomatike të Belgjikës në Prishtinë, Van Gucht, tha se ky donacion i karakterit humanitar, tregon mbështetjen e vazhdueshme të shtetit belg për Kosovën.

Donacioni do të jepet në dy këste dhe do të shfrytëzohet për operacione në vende ku dyshohet së ka varreza masive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)