09 Dhjetor 2019

Kosova duhet të ndalojë të refuzojë iniciativat bashkëpunuese

Prishtinë, 11 nëntor - Njohësi i çështjeve ekonomike në vend, Safet Gërxhaliu, tha se Kosova duhet të ndalojë të refuzojë iniciativat bashkëpunuese që kanë qëllime të mira dhe thellim të partneriteteve qoftë në Ballkan dhe më gjerë.

“Kosova nëse do të ishte pjesë e këtij takimi, apo ‘mini shengeni ballkanik”, vendi ynë do të kishte më shumë mundësi dhe të ketë mundësi të paraqes direkt problemet që i ka dhe të gjejë zgjidhje për to”, tha ai për RTK.

Sipas tij pjesëmarrja e Kosovës në këtë minishengen, do të krijojë më shumë stabilitet dhe qasje më shumë në tregje dhe fqinjësi të mirë. “Kosova nuk e ka mundësinë për të humbur kohë, për dëshirat e dikujt për populizëm. Jemi dëshmitarë të një realitetit të hidhur, Kosova ha humbur pesë vitet e fundit, tri vite për demarkacion, dhe së fundit për taksën”, tha ai.

Gërxhaliu, vlerësoi se kësi refuzimesh do të kenë impaktet negative për Kosovës. “Nëse ne do të jemi kështu në këtë formë refuzuese, atëherë do të kemi më pak investime dhe nuk do të jemi në sy të mirë si vend bashkëpunues, por si vend i cili vetëm refuzon”, tha ai.

Njohësi i çështjeve ekonomike në vend, Safet Gërxhaliu, deklaroi se për të pranuar ose refuzuar këtë projekt që ka përkrahjen qoftë të BE-së ose ShBA-së, duhet të kenë argumentat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2019 - Qendra Burimore për Persona të Zhdukur, QBPZH me mbështetjen e Ambasadës Britanike dhe Ambasadës Amerikane organizon diskutimin e tryezës së rrumbullakët, në shenjë të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin Aktiviteti për Drejtësi Komerciale të USAID, prezantojn te gjeturat e një studim të ri rreth Perceptimit të Korrupsionit sipas Bizneseve. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion 2019  mban konferencë për media për të publikuar Kalendarin e Aktiviteteve të JKK 2019 ku edhe do përqoj disa mesazhe kryesore për temat të cilat do diskutohen gjatë këtyre pesë ditëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunali Gjilanit mban seancën e jashtezakonshme më pikënn e vetme te rendit të ditës është 'Diskutimi rreth lokaciont të ardhshëm të varrezave të qytetit'.(Objekti i Kuvendit Komunal te Gjilanit, ora 10:00)

- Universiteti i “Kadri Zeka” në Gjilan nënshkruan marrëveshje me  Agjencin Ekzekutive te Komisionit Evropian, për projektin milionësh në programin ERASMUS + Cooperation for Innovation and the exchange of good Practices. (Ambientet e Rektoratit, ora 10:30)

- Save the Childreb bën lansimin i instrumenteve për vlerësimin pedagogjik  të fëmijëve në Kosovë. (Qëndra Burimore Përparimi afër Don Bosko, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë ekspozitën dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për garën për fotografinë më të mirë kundër korrupsionit 2019. (Parku Arkeologjik, përballë Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, do të bën promovimin e librit "Turizmi Ndërkombëtarë", nga Prof. As. Dr. Hysen Sogojeva. (Universiteti i Ferizatj, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon një tryezë me temë “Ligji për Mbrojtjen e Sinjalizuesve - Sfidat e zbatimit në praktikë”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit do të shënojë Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, duke ndarë shpërblimin për storjen më të mirë gazetareske kundër korrupsionit për vitin 2019. (Kino Armata, ora 18:00)

- Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala sonte organizon pritjen solemne “Bashkë për të drejtat tona” në bashkëpunim me Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grondahl dhe Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hermarck Ahliny. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe “Betimi për Drejtësi” shfaqin premierën e dokumentarit “Sinjalizuesit e korrupsionit”. (Hotelin Sirius, ora 19:45)