25 Shtator 2020

Komandanti i KFOR-it, Michele Risi vizitoi Klinën

Prishtinë, 23 janar - Kryetari i Komunës së Klinës, Prof. Dr. Zenun Elezaj, i shoqëruar nga bashkëpunëtorë të Komunës, ka pritur sot në takim Komandantin e KFOR-it në Kosovë, Michele Risi, ku kanë biseduar për situatën e sigurisë dhe zhvillimet e tjera në Komunën e Klinës.

Kryetari Elezaj uroi Komandantin Risi për marrjen e detyrës si Komandanti i KFOR-it në Kosovë dhe e njoftoi atë se situata e sigurisë në Klinë është e qetë dhe nuk janë paraqitur probleme të natyrave ndëretnike.

Elezaj duke e vlerësuar bashkëpunimin e shkëlqyeshëm ndërmjet Komunës dhe KFOR-it, shprehi gatishmërinë që një bashkëpunim i tillë të vazhdojë edhe në të ardhmen me qëllim të ofrimit të një ambienti më të mirë dhe të sigurt për qytetarët.

Në anën tjetër Komandanti Risi falënderoi Kryetarin për pritjen dhe shprehi gatishmërinë e tij për bashkëpunim çdo herë që është e nevojshme.

Kryetari Elezaj dhe Komandanti Risi vazhduan vizitën në dy institucionet fetare në Klinë, myslimane dhe katolike, ku janë pritur nga prijësit fetarë, Kadri Berisha, kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame dhe Don Agim Qerkini, famullitar i Kishës, të cilët e kanë njoftuar Komandantin Risi për bashkëjetesën fetare si një pasuri dhe kulturë e çmuar e popullit të Kosovës.

Komandanti Risi ka filluar mandatin e tij si Komandant i KFOR-it në Kosovë në nëntor të vitit 2019 dhe kjo është vizita e parë zyrtare që bën në ndonjë komunë në vend.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2020 - Zyra e Koordinatorit për Zhvillim të Kombeve te Bashkuara në bashkëpunim me Kryesinë e Kuvendit ri themelojn Këshillin SDG në Kuvendin e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, oborri para hyrjes kryesore, ora 9:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, mban konferencë për media. (Hyrja e Kuvendit nga sheshi, ora 10:00)

- Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik, në vazhdën e aktiviteteve të realizuara me rastin e Ditës Botërore të Turizmit do të bëjë prezantimin e raportit të punës së kësaj drejtorie, që nga viti 2018 e deri më sot. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)  

- Drejtoresha për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Blerta Basholli dhe artisti Sislej Xhafa do të mbajnë konferencë për shtyp. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik të aplikimit të Konventës Evropiane për të Drejtat e njeriut dhe jurisprudencës së Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut nga Gjykatat e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Shoqatës së ndërmarrjeve që merren me qarkullimin e naftës, derivative të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve “SHQNGL”, i ftuar është edhe Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Vesel Krasniqi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Bëhet inaugurimi i veprës "trëndafili i bardhë" nga Sislej Xhafa, që është vepra e parë e projektit "Art në Hapësirë Publike". (Rruga "Andrea Gropa", te "Klubi i Pëllumbave" ora 11:45)

- Konstituohet Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr prezanton programin, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Fillon edicioni i dytë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)