04 Mars 2021

KMDLNJ përkrahë protestën kundër zgjedhjeve serbe

Prishtinë, 27 maj - Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë në tërësi i mbështet protestat nëse do të organizohen më 30 maj në Mitrovicë nga OVLUÇK kundër zgjedhjeve që Serbia i organizon në veri të Kosovës.

KMDLNJ përmes një komunikate për media ka shfaqur shpresën se këto protesta do të jenë paqësore dhe në mbrojtje të integritetit territorial dhe sovranitetit të Kosovës.

Këto protesta paqësore KMDLNj i konsideron si paralajmërim për bashkësinë ndërkombëtare dhe institucionet e Kosovës se nëse nuk ndërmerren veprime parandaluese kundër ndërhyrjes së Serbisë në Kosovë, situata e sigurisë mund të përshkallëzohet me pasoja të paparashikueshme.

Duke përkrahur karakterin paqësor të këtyre protestave KMDLNj konsideron se këto protesta nuk janë kundër qytetarëve të Republikës së Kosovës, pavarësisht përkatësisë etnike dhe fetare por janë kundër ndarjes së Kosovës në dy etnitete politike dhe etnike e që për çdo ditë po bëhet më e dukshme, thuhet në komunikatë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)