18 Nëntor 2019

Kermanon: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin

Prishtinë, 21 mars - Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin dhe kjo duhet të jetë shumë e qartë për të gjithë, por duhet të jemi shumë të kujdesshëm me spekulimet dhe thashethemet, sepse drejtësia nuk bëhet me thashetheme, por me fakte dhe dëshmitarë, ka thënë në një intervistë të dhënë për Agjencinë e Pavarur të Lajmeve Kosovapress shefi i misionit EULEX, Yves de Kermabon.

Edhe pse nuk e përjashton mundësinë se është duke u bërë ndonjë hetim ndaj udhëheqësve shtetëror, Kermabon nuk pranon të japë informacione, por thekson se sa herë që ka ndonjë dosje, dëshmi për korrupsionin ato edhe do të hetohen nga EULEX-i së bashkë me institucionet e Kosovës.

“Mbase e kuptoni shumë mirë se nuk mund të japë informacione konfidenciale për ndonjë hetim, i cili mbase është duke u bërë. Është detyrë e drejtësisë dhe unë nuk ndërhyj në këto procese. Atë që do ta thosha është se askush nuk është mbi ligjin”.

Mirëpo Kermbao mohon se kryrokurori ndërkombëtar ka deklaruar se do të ketë arrestime të zyrtarëve të lartë, por se ka folur për raste të vështira. Sipas Kermabosë këto raste janë duke u hetuar por procesi nuk mund të kryhet shpejt.

“Kemi shumë njerëz të mirë që vijnë nga më shumë se 20 vende anëtare të BE-së dhe vendeve tjera, si SHBA-të, pasi e dini se edhe ata janë pjesë e misionit, dhe për të punuar bashkë me kolegët e Kosovës, që vërtet të bëhet lufta kundër korrupsionit. Jo vetëm korrupsionin në nivel të ulët, por në të gjitha nivelet e për ta bërë këtë duhet të kemi ekspertë të mirë, qofshin financiarë apo të tjerë për të bërë hetimet e tyre. Kjo përfshin të gjitha nivelet dhe qarqet ku mund të dyshohet për korrupsion”, shprehet shefi i EULEX-it.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)