21 Janar 2021

KDI organizon diskutim online "Kuvendi përballë dialogut Kosovë-Serbi”

Prishtinë, 1 dhjetor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ju fton të ndqini diskutimin online "Kuvendi përballë dialogut Kosovë-Serbi”, me deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Në këtë event do të diskutohet lidhur me rolin e Kuvendit në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, sa ka qenë efektive mbikëqyrja parlamentare ndaj këtij procesi, sa janë të informuar deputetët e Kuvendit në këtë proces, çfarë duhet bërë për të fuqizuar rolin mbikëqyrës të këtij institucioni, çfarë roli duhet të kenë komisionet parlamentare dhe si të arrihet deri te një bashkërendim më i ngushtë institucional për këtë proces. Këto janë disa nga çështjet që synohet të adresohen në këtë diskutim.  

Në hyrje, KDI do të prezantojë gjithashtu raportin analitik “Fuqizimi i mbikëqyrjes parlamentare ndaj dialogut Kosovë-Serbi”.

Në këtë raport, KDI ka analizuar si është trajtuar dialogu Kosovë-Serbi nga Kuvendi që nga fillimi i këtij procesi, çështjet e ngritura si në seanca të Kuvendit ashtu dhe në mbledhjet e komisioneve parlamentare si dhe rekomandimet për t’a bërë më efektive mbikëqyrjen parlamentare ndaj dialogut.  

Ngjarja mbahet sot në Paltformën Zoom dhe Live në faqen e KDI-së në Facebook.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)