05 Gusht 2020

Kacin: Serbia në BE, pas Kosovës

Bruksel, 7 shkurt - Serbia do të anëtarësohet në Bashkimit Evropian pas Kosovën nëse refuzon të njoh pavarësinë e saj. Kështu ka deklaraurar raportuesit i Parlamentit Evropian Jellko Kacin në një intervistë për gazetën Dnevnik të Novi Sadit.

"Thelbi qëndron në atë që duhet të përgjigjemi në pyetjen nëse Serbia dëshiron të hyjë në BE pa Kosovën apo jo.

Nëse nuk dëshiron pa Kosovën, atëherë duhe ta pres Kosovën. Ndërsa kjo do të thotë se Serbia do të jetë vendi i fundit i Ballkanit që do të anëtarësohet në BE. Sepse Kosova aktualiasht është larg liberalizimit të vizave, a të mos flasim pr anëtarësim në BE", thekson Kacin.

Sipas tij, këtu nuk flitet për kushtëzimin për ta njohur pavarësinë e Kosovës, por për dinamikën e afrimit të Serbisë drejt BE-së.

"Ndoshta fjalët e mia janë shumë të drejtpërdrejta, por janë të sinqerta, qëllimmira dhe duhe t'i kuptoni si gjest miqësie ndaj Sebisë, të cilën duan që sa më parë të jetë e mundur ta shohim në BE", shton Kacin.

Ai thotë se Serbia nuk mund të anëtarësohet para Kosovës në BE pa njohur pavarësinë e saj sepse një e treta e vendeve anëtarë të BE-së e kanë njohur shtetin kosovar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)