10 Prill 2020

Jones: SHBA partner i palëkundur ndaj Kosovës

Uashington, 20 shkurt - Zëvendësndihmës/sekretari amerikan i Shtetit, Stuart Jones, deklaroi se “Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten partner i palëkundur i popullit dhe i qeverisë së Kosovës”.

Deklaratat e Jones u bënë gjatë një ceremonie në ambasadën e Kosovës në Uashington gjatë së premtes me rastin e dy vjetorit të Pavarësisë.

Johes përgëzoi Kosovën për të arriturat e saj, ndërkaq në përshëndetjen e tij solli edhe njëherë urimet e sekretares amerikane të Shtetit, Hilary Clinton duke nënvizuar se ‘Shtetet e Bashkuara mbeten një partner i palëkundur i popullit dhe i qeverisë së Kosovës”.

 Ndërsa ambasadori Avni Spahiu duke përshëndetur pjesëmarrësit foli për të arriturat gjatë dy vjetëve të shtetit të pavarur dhe nënvizoi se “populli i Kosovës po lëvizë drejt fuqizimit të strukturave politike dhe ekonomike dhe në të njëjtën kohë”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar lidhur me situatën aktuale të krijuar nga pandemia COVID-19. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Shkolla Finlandeze organizon Konferencën Virtuale “Si të regjistroheni në universitetet më të mira në botë” e hapur për të gjithë nxënësit në Kosovë. (Google Meet, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës promovon tunelin dezinfektues, i vendosur si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Oborri i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 14:30)

- Studentët e arteve të AAB-së, sjellin ekspozitën e parë virtuale të studentëve në Kosovë. (Transmetim live në faqen e Kolegjit AAB në facebook, ora 17:30)