30 Tetor 2020

Istogu shkon në balotazh

Prishtinë, 14 prill - Haki Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Shasivar Haxhiaj nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) do të garojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunës së Istogut, sipas rezultateve përfundimtare të cilat janë publikuar nga Komisionin Qendror Zgjedhor.

Pas përpilimit të rezultateve të votave të rregullta dhe atyre me kusht, KQZ ka bërë të ditur të mërkurën në një konferencë për media se kandidati i LDK-së Haki Rugova ka fituar 7349 vota ose 49.34 për qind, Shasivar Haxhiaj nga PDK-ja ka 3249 vota ose 21.81 për qind.

Kandidati i AAK-së, Muhamet Shatri nga AAK-ja ka fituar 3207 vota ose 21.53 për qind, Rifat Osmanaj nga LDD-ja 585 vota ose 3.93 dhe kandidati Ismet Mulaj nga AKR-ja ka 506 vota ose 3.40 për qind.

Koordinatori i Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve, Burim Ahmetaj, prezantoi rezultatin përfundimtar, sipas të cilit i treti është Muhamet Shatri i AAK-së, me 21.53 %, Rifat Osmanaj i LDD-së me 3.93 % dhe i fundit Ismet Mulaj, me 3.40%. Dalja në zgjedhje ka qenë 38.17% e 39 mijë e 307 votuesve me të drejtë vote. Ahmetaj tha se nuk ka pasur parregullsi gjatë procesit të numërimit të votave me kusht.

“Kemi siguruar në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, transparencë të plotë, kështu që vëzhguesit kanë qenë në gjendje të ndjekin do votë se në llogari të kujt është. Me shkrim nuk kemi pasur asnjë vërejtje dhe asnjë koment nga ana e vëzhguesve”, tha Ahmetaj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2020  - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Arbanë, ora 9:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:30)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Klinikën e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe kompanisë Bucaj. (Klinika e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, ora 9:30)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. (Sheshi Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do ta vizitojnë kompaninë “Agribau” në Prishtinë. (Rr. Lidhja e Pejës, Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badalli. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë vënien e gurthemelit të aneksit të objektit shkollor në SHFMU “Hasim Maliqaj” në fshatin Poslisht. (Fshati Poslisht, ora 13:00 - nisja nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston Sekretarin e Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim Arben Limani dhe zëvendës Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim Avni Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Sport Marketing do të nënshkruajnë kontratë për Parkun e Aventurave. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 14:00)
 
- Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj do të vizitojë shoqatën ESNAF në Prizren. (Prizren, ora 18:30)