19 Janar 2021

Hoti: Dita e flamurit, festa më e madhe e të gjithë shqiptarëve

Prekaz, 28 nëntor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Avdullah Hoti në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 28 nëntorit, ditës së flamurit,  ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora lulesh tek monumenti i heroit kombëtarë Gjegj Kastrioti- Skënderbeu dhe tek shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova.

“Ne filluam nderimet tona nga shtatorja e Skënderbeut me të cilin sigurisht identifikohet Nëntori i Parë, festa me e madhe e të gjithë shqiptarëve, si dhe tek shtatorja e Presidentit Ibrahim Rugova”, tha Kryeministri Hoti.

Më pas, kryeministri Avdullah Hoti bashkë me zëvendëskryeministrat Besnik Tahiri dhe Driton Selmanaj,  vazhduan homazhet tek Kompleksi Memorial i familjes Jashari në Prekaz.

“Sot bëjmë nderimet tona në vendin më të shenjtë tek familja Jashari, edhe në ditëlindjen e komandantit Adem Jashari, që me sakrificën e familjes së tij renditët në listën e ngjarjeve më të rëndësishme historike të popullit shqiptar për liri e pavarësi, krahas veprimtarëve më të mëdhenj të popullit shqiptar”, tha kryeministri Hoti.  Ai nënvizoi se me homazhet në Prekaz, nderojmë të gjithë të rënët për liri dhe pavarësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj ish kryetarit te Komunës së Ferizajt, Faik Grainca për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Katedrales së Madhe të qytetit. (Pranë Katedrales, ora 13:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon ngjarjen promovuese të Master Planit të Ujitjes në Kosovë - #KIMP. (Platforma Zoom - https://zoom.us/j/96935761303?pwd=ek5QRFdZdXBCR0FKditlaTRwMWIvdz09, ora  13:30)