23 Maj 2019

GLPS prezanton analizën për integrimin e sistemit të drejtësisë në veri

Prishtinë, 20 nëntor - Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) organizon panelin e diskutimit me temë “Integrimi i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Serb në Sistemin e Drejtësisë në Veriun e Vendit”.

Ky panel diskutimi synon të ofrojë perspektivën e të gjithë akterëve relevant mbi efektet që ofron Marrëveshja e Brukselit për Gjyqësorin, problemet procedurale, sfidat dhe mangësitë e sistemit të deritanishëm dhe atij që tentohet të krijohet.

Në fillim të diskutimit, GLPS do të prezantoj Analizën e titulluar: “Drejt Jugut: Integrimi i Sistemit të Drejtësisë në Veriun e Kosovës sipas Marrëveshjes së Brukselit”.

 Kjo Analizë trajton procesin e arritjes së Marrëveshjes së Brukselit për Drejtësinë, përmbajtjen e saj dhe rolin e saj në integrimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve serb në sistemin e drejtësisë në vend.

Fokus i veçantë i është kushtuar zbatimit të kësaj marrëveshjeje, veprimeve të ndërmarra deri më tani si dhe vështirësive të paraqitura gjatë këtij procesi.

Për më tepër, analiza shërben si mënyrë e shpërfaqjes së efekteve pozitive dhe negative që Marrëveshja e Brukselit për Gjyqësorin krijon në tërësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 maj 2019 - Instituti për Politikë të Jashtme të Kosovës organizon konferencën "Politika  e Kosovës në këndveshtrim shkencor." (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Riinvest organizon konferencën “Korrupsioni nga ana e ofertës: Perspektiva e bizneseveve”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2018. (Ambientet e objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 10:00)

- Themelohet Shoqata e Inovacionit Financiar, nga institucione financiare jo-bankare. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Anulohet - Forumi Ballkanik organizon tryezën rajonale "Zgjedhjet parlamentare të BE-së dhe implikimet për Kosovën dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor". (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e radhës të titulluar Indeksi i Zhvillimit të Sektorit të Prodhimit, ku do të prezantohen të gjeturat e një studimi mbi konkurrueshmërinë e sektorit të prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- E Ngarkuara me Punë Coleen Hyland do të flasë me rastin e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të partnerit implementues të USAID-it Qendrës për Arsim të Kosovës dhe 7 komunave. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të organizojë ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve për sportistët dhe trajnerët. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hernmarck - Ahliny. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Aleanca Kroosvare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "Taksa 100% a është ekonomike a politike kundër Serbisë". (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

-  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpallë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut. (objekti i KQZ-së, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)