24 Prill 2019

Gjysmë milionë euro rrush e kumbulla

Prishtinë, 19 shkurt - Shumëfishë mjete sesa në përvjetorët e tjerë të pavarësisë, janë ndarë e shpenzuar në përvjetorin e 11 të pavarësisë së Kosovës.

Dihet se viteve  paraprake janë harxhuar rreth e mbi 50 mijë euro, ndërsa sivjet shuma është marramendëse.

Gjysmë milionë euro, janë shpenzuar në shënimin e njëmbëdhjetë të pavarësisë së Kosovës e të cilat janë ndarë nga Qeveria e Kosovës e nënshkruar nga kryeministri Ramush Haradinaj.

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e  12 shkurtit ka marrë vendim për ndarjen e 500 mijë eurove për realizimin e aktiviteteve të shënimit të 11 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Në vendimin e qeverisë, thuhet se mjetet ndahen nga shpenzimet e paparashikuara, kategoria e shpenzimeve të rezervës dhe transferohen në Ministrinë e Kulturës për përkrahje të kulturës. Zbatimin e këtij vendimi e realizon Ministria e Financave dhe ajo e Kulturës.

Se ku kanë shkuar mbi gjysmë milionë euro e si janë shpenzuar, nuk janë përgjigjur zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

Ndërsa as kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, nuk ka dashur të flas për “SyriKosova” rreth shpenzimit të gjysmë milioni euro për përvjetorin e pavarësisë, duke kërkuar të përgjigjet me shkrim.

Po ashtu as zyrtarë nga subjekti më opozitar në vend Lëvizja Vetëvendosje, nuk kanë dashur të flasin për këtë çështje.

Nga ana tjetër  shef i grupit parlamentar të LDK-së dhe ish zëvendës ministër i Financave Avdullah Hoti  në profilin e tij ka shkruar vetëm një fjalë “Pa koment” duke ilustruar atë me aktivitetet dhe shumat e parave  për shënimin e përvjetorit të pavarësisë në vitin 2017 dhe 2019.

Sipas të dhënave në vitin 2017 kur ai ishte ministër i Financave ishin shpenzuar 70 mijë euro e ndërsa sivjet  gjysmë milioni euro.

Blerta Aliu, koordinatore për marrëdhënie me publikun në KDI , tha për “SyriKosova” se sa i përket mjeteve të ndara nga Qeveria e Kosovës për shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë, konsiderojë se duhet të ketë transparencë më të madhe në mënyrën se si janë shpenzuar këto mjete. Pa dashur që të prejudikohet mënyra se si janë shfrytëzuar, një transparencë më e madhe për këto fonde është e domosdoshme.

. B.T

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 prill 2019 - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon takim mikpritës për drejtorët e Drejtorive Komunale për Arsim. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon debat për projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Hotel AFA, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Komisionit Kombëtarë Zviceran për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, i cili vepron si Mekanizëm Kombëtar për Parandalim të tortures, për monitorim të përbashkët të operacioneve të kthimit me forcë ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës.​ (Salla për konferenca e Avokatit të Popullit, ora 10:00)

- Qendra e Karrieres në kuadër te Drejtorise se Planifikimit dhe Zhvillimit të Qendrueshem organizon hapjen e “Panairit te Karrieres” 3 ditor. (Hapsirat e Qendres se Karrieres, në lagjen Taslixhe, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë zyrtare të hapjes së aktivitetit “Ditët e Orientimit për Maturantë”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Hapet Panairi i Studimeve, ku universitete të ndryshme të Kosovës dhe regjionit, do të prezantojnë profilet akademike. (Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës do të organizojë Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, me qëllim të promovimit të kompanive Kosovare dhe produkteve të tyre brenda Kosovës, rajonit dhe më gjerë. (Qendra e Panaireve, fshati Shkabaj, Magjistralja Prishtinë – Mitrovicë, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Hapjen e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”. (Fshati Shkabaj, Qendra e Panaireve, ora 10:30)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me gjendjen e sigurisë në Kosovë dhe incidentet që kanë motive ndëretnike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajë një marrëveshje për të mbështetur Gjykatën Themelore të Mitrovicës. (Ambientet e UNDP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor i Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas për vitin 2018, shqyrtimi i Raportit vjetor i Akademisë së Drejtësisë për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë mban debat publik me temën 'Uzurpimi i pronës në Kosovë - problem edhe pas 20 viteve'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente të Grupit Punues të Komisionit për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizon aktivitetin kryesor të shënimit të javës së imunizimit për këtë vit. (Fshati Magure i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Mitrovicë organizon aksion simbolik lidhur me zhagitjen e punimeve në tunel, i cili vazhdon ende të jetë i bllokuar duke shkaktuar kështu kaos total të trafikut në qytetin e Mitrovicës. (Tek tuneli i bllokuar në Mitrovicë nga ana e Zhabarit, ora 12:00)

- Mbahet seanca përfundimtare për rivendosje në lidhje me kërkesën e profesorit te Fakultetit Juridik, Mejdi Bektashi i cili e ka paditur organizatën joqeveritare Admovere për shpifje, pas publikimit të raportit 'Stafi Akademik i UP-së'  në të cilin Bektashi ishte radhitur si njëri nga profesorët plagjiatorë. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë, objekti A, numër 204, ora 13:30)