01 Tetor 2020

Gjykata Kushtetuese fton KQZ për zgjedhjet e Gjakovës

Prishtinë, 2 shkurt - Gjykata Kushtetuese ka ftuar në një seancë dëgjimore, e cila do të mbahet më 9 shkurt, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Komisionin Zgjedhorë për Ankesa dhe Parashtresa (KZAP) si dhe palët e përfshira në lëndën që do të shqyrtohet, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Aleancën Kosova e Re (AKR), e cila ka dërguar padinë në Gjykatë, ka bërë të ditur kryetarja e KQZ-së, Nesrin Lushta.

Në këtë takim u njoftua se ende nuk ka përfunduar procesi për certifikimin e zgjedhjeve të së dielës në Prizren e Lipjan. Po ashtu edhe për rastin e Gjilanit Lushta tha se po punohet për këtë çështje.

Në mbledhjen e sotme, kryetarja Nesrin Lushta ka njoftuar anëtarët e KQZ-së, për ftesën e Gjykatës Kushtetuese, që të marrin pjesë në një seancë dëgjimore, në lidhje me rastin e zgjedhjeve në komunën e Gjakovës. Seanca do të mbahet më 9 shkurt, ndërsa Lushta nuk pranoi të thotë se me këtë seancë rasti do të kthehet edhe një herë në tavolinën e KQZ-së.

“Nuk mund të prejudikoj kurrgjë. Normal që Gjykata Kushtetuese i kam kompetencat e veta. Kjo është një ftesë për një seancë dëgjimore ku jemi të ftuar edhe ne edhe KZAP-i. Andaj se si do rrjedhë unë nuk mundem të prejudikoj asgjë”, tha Lushta.

Ndërsa anëtari i AKR-së në KQZ, Fadil Maloku, tha se më në fund po kthehet funksionimi i ligjit për rastin e Gjakovës. AKR-ja është ankuar keqpërdorime të mëdha në zgjedhjet e 15 nëntorit në Gjakovë, ku në raundin e parë ka fituar kandidati i AAK-së. Pasi rezultati për këtë komunë është certifikuar nga KQZ-ja, Maloku tha se kjo ka qenë një gabim i KQZ-së, por shpreson se pas shqyrtimit në Gjykatën Kushtetuese, në Gjakovë do të ketë rivotim

“Gjykata varet se çfarë vendimi bie. Në rast se Gjykata bie një vendim pro, unë besoj që janë të gjitha argumentet dhe do të duhej të shkoj në rivotim edhe komuna e Gjakovës”, tha Maloku.

Kurse për sa i përket rastit të Gjilanit, ndonëse nuk ishte temë diskutimi në mbledhjen e sotme të KQZ-së, Nesrin Lushta tha për gazetarë se po punohet në këtë drejtim dhe vendimi do të merret në ditët e ardhshme. Ndërsa për sa i takon certifikimit të rezultateve të rivotimit në Prizren dhe Lipjan, ajo tha se kjo do të bëhet brenda afatit ligjor, pasi të përfundojnë afati për ankesa. Ndryshe, zgjedhjet për kryetar të Istogut, duhet të shpallen nga presidenti i Republikës, kurse KQZ-ja është e gatshme që t;i organizoj, ka thënë kryetarja e KQZ-së, Nesrin Lushta.

AKR ka kërkuar që të përsëriten zgjedhjet për kryetar të Gjakovës, ose të rinumërohen votat, pasi kjo parti pretendon se ka pasur shumë parregullsi. Gjatë mbledhjes së mbajtur të martën, Lushta ka thënë se KQZ është e gatshme për të organizuar zgjedhje në Burim, pasi presidenti, Fatmir Sejdiu, të caktojë datën e mbajtjes së tyre, ndërkaq ka ftuar mediet që të mos merren me këtë çështje, derisa ish-kryetari i Burimit, Fadil Ferati, të varroset

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)