25 Shtator 2020

Gjermania premton ndihmë për Kosovën edhe në të ardhmen

Prishtinë,  11 shkurt - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  Jakup Krasniqi, priti sot në një takim sekretarin e shtetit në Ministrinë Federale të Mbrojtjes të Republikës Federale të Gjermanisë, Thomas Kossendey, i cili ishte i shoqëruar nga gjashtë anëtarë të Bundestagut gjerman, si dhe ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Hans-Dieter Steinbach dhe gjenerali i  KFOR-it Markus Bentler, ku u bisedua për zhvillime aktuale në Kosovë.

Kryeparlamentari Krasniqi në prononcimin e tij para mediave, tha se në këtë takim u bisedua edhe për strategjinë për veriun, si një dokument i rëndësishëm i Qeverisë së Kosovës dhe i Përfaqësuesit Civil Ndërkombëtar, për shtrirjen e rendit dhe ligjit edhe në atë pjesë të Kosovës.

Krasniqi tha se e ka njoftuar delegacionin gjerman me punën dhe angazhimet e Kuvendit të Kosovës në miratimin e ligjeve, sidomos të atyre që kanë dalë nga Pakoja e Ahtisaarit. Kreu i Kuvendit tha se e ka ngritur edhe çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, ndërkaq ka folur edhe për pengesat dhe vështirësitë me të cilat përballet Kosova në aspektin e zhvillimit ekonomik, veçanërisht në sferën e punësimit.

“Ne si parlament kemi punuar dhe kemi bërë një infrastrukturë ligjore që garanton investime dhe zhvillim ekonomik në Kosovë”, theksoi kryeparlamentari Krasniqi, duke e falënderuar zyrtarin e lartë të shtetit gjerman për të gjithë mbështetjen politike, ekonomike dhe në sferën e sigurisë, që Gjermania ka dhënë për Kosovën gjatë gjithë këtyre viteve.

Sekretari i shtetit në Ministrinë Federale të Mbrojtjes të Republikës Federale të Gjermanisë, Thomas Kossendey, tha se ndihma gjermane për Kosovën ka qenë e arsyeshme, dhe se Kosova ka bërë bërë mrekullira.

Duke premtuar bashkëpunim të ngushtë ndërmjet parlamenteve të dy vendeve, Kossendey konfirmoi ndihmën e shtetit të tij për Kosovën edhe në të ardhmen. Ai tha se institucionet e Kosovës, përmes Forcës së Sigurisë dhe Policisë, kanë krijuar edhe kushtet që të marrin sa më tepër përgjegjësi në duart e tyre, duke treguar për përparimet që janë bërë ndërkohë.

Kossendey tha se nëse kjo kontribuon që Gjermania dalëngadalë të reduktojë numrin e ushtarëve të saj në Kosovë, nuk do të thotë që përfundon bashkëpunimi me Kosovën.

“Ne do ta krijojmë një tejkalim konstruktiv të përgjegjësive të sigurisë nga forcat tona në tuajat. Kështu që në këtë mënyrë të krijojmë një rrugë tjetër të bashkëpunimit ndërmjet nesh. Dhe vërtet kam një respekt të madh se me çfarë serioziteti i merrni sugjerimet nga raporti zhvillimor i BE-së, dhe çfarë mësimi merrni nga ky raport”, theksoi Thomas Kossendey.

Ai foli edhe për bisedimet rreth riatdhesimit të qytetarëve të Kosovës, duke vlerësuar se ky është një parakusht kryesor që do të përcaktojë rrugën e mëtejshme të liberalizimit të vizave. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2020 - Zyra e Koordinatorit për Zhvillim të Kombeve te Bashkuara në bashkëpunim me Kryesinë e Kuvendit ri themelojn Këshillin SDG në Kuvendin e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, oborri para hyrjes kryesore, ora 9:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, mban konferencë për media. (Hyrja e Kuvendit nga sheshi, ora 10:00)

- Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik, në vazhdën e aktiviteteve të realizuara me rastin e Ditës Botërore të Turizmit do të bëjë prezantimin e raportit të punës së kësaj drejtorie, që nga viti 2018 e deri më sot. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)  

- Drejtoresha për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Blerta Basholli dhe artisti Sislej Xhafa do të mbajnë konferencë për shtyp. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik të aplikimit të Konventës Evropiane për të Drejtat e njeriut dhe jurisprudencës së Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut nga Gjykatat e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Shoqatës së ndërmarrjeve që merren me qarkullimin e naftës, derivative të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve “SHQNGL”, i ftuar është edhe Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Vesel Krasniqi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Bëhet inaugurimi i veprës "trëndafili i bardhë" nga Sislej Xhafa, që është vepra e parë e projektit "Art në Hapësirë Publike". (Rruga "Andrea Gropa", te "Klubi i Pëllumbave" ora 11:45)

- Konstituohet Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr prezanton programin, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Fillon edicioni i dytë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)