13 Dhjetor 2019

Fillon debati për vendosjen e vijave llogaridhënëse të agjencive të pavarura

Prishtinë, 15 prill - Ministria e Administratës Publike ka nisur debatin për Projektligjin për ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve, që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të agjencive të pavarura. Në këtë debat publik, pos zyrtarëve të MAP-it dhe atyre të Zyrës së KE-së e SIGMA-s, po marrin pjesë edhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, të cilët për katër ditë me radhë do t’i trajtojnë të gjitha plotësimet dhe ndryshimet, që përkojnë me ligjet e 12 agjencive të pavarura.

Në debatin e ditës së parë u fol për Agjencinë për Menaxhimin e Komplekseve Memorialë dhe Institutin për Mbrojtjen e Monumenteve  të Kosovës. E para, AMKM-ja, deri tash ka qenë agjenci e formuar nga Kuvendi i Kosovës dhe mbi këtë bazë ky institucion i pavarur i ka raportuar Kuvendit, ndërsa Instituti, ka qenë pjesë e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, që ka vepruar në kuadër të një drejtorie të kësaj ministrie. Me ndryshimet e reja, të këtij Projektligji, AMKM-ja parashihet të jetë pjesë e MKRS-së, kurse Instituti pjesë e saj, ndërkaq zyrtarët e këtyre dy institucioneve do të fitojnë statusin e shërbyesve civilë, që do të jetë një masë mbrojtëse dhe garanci për një stabilitet në punë. Veç kësaj edhe drejtuesi i Institutit  pritet të përfitojë në këtë avancim, kur është në pyetje koeficienti. Ndërkaq, AMKM-ja, me këto plotësim-ndryshime, do të jenë në kuadër të Ministrisë së Kulturës.

Bazuar në debatin e paradites doli konstatimi se ndërmarrja e hapit për plotësim-ndryshimet, me këtë Projektligj, është ndërmarrë një nismë  e mirë në shërbim të reformës në administratën publike, për institucione racionale, efikase dhe llogaridhënëse. Pikërisht për këtë, ky proces është duke u përcjellë me vëmendje dhe përkrahur njëkohësisht edhe nga Zyra e Komisionit Evropian dhe SIGMA.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2019 - Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Organizata për Fëmijët pa Kujdes Prindëror organizon konferencë nacionale për të diskutuar për situatën e strehimit familjar në Kosovë, për të arriturat, sfidat dhe planet e ardhshme për të zhvilluar me tutje këtë shërbim për fëmijët pa përkujdesje prindërore. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon takim vjetor informues për përfaqësuesit dhe personat përgjegjës të ndërmarrjeve që merren me shfrytëzimin dhe përpunimin e lëndëve minerare, përpiluesit e plan-programeve të hulumtimit, përpiluesit e projekteve gjeologjike dhe të shfrytëzimit. (Salla e madhe në ndërtesën e Ministrisë së Administratës Publike, ora 10:00)

- Instituti Columbus organizon tryezë diskutimi me temë "Efekti i korrupsionit tek qytetarët: Diskutimi i fondit për trjatimin e pacientëve jashtë institucioneve publike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencë informuese për zhvillimin e sektorit privat ku do të behet edhe ndarja e mirënjohjeve për “Ndërmarrjet me të suksesshme të vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Demokraci Plus në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer organizon konferencën lidhur me Procesin e Berlinit dhe obligimet për Sundim të Ligjit dhe Mirëqeverisjen. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Ministrinë e Mbrojtjes, për të shënuar  një vjetorin e miratimit të tri Ligjeve, Ligjin për Forcën e Sigurisë, Ligjin për Shërbimin në FSK dhe Ligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:00)

- Komuna e Istogut organizon diskutim publik me qytetar për projekt rregulloren komunale për taksa, ngarekesa dhe gjoba. (Ndërtesa e Komunës së Istogut, ora 11:00)

- Ekipi i Kombëve të Bashkuara në Kosovë së bashku me Klubin Ndërkombëtarë të Prishtinës  organizon panairin e festave të fundvitit. (Ndërtesa e Termokiss në Dardani, ora 12:00)

- Nxënësit finalistë nga e gjithë Kosova të klasave 3-12 do të konkurrojnë në garën e katërtë vjetore Po-e-Zë. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

 - Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me fotografi 'Bukuria e betonit' nga autori Etienne Rémond. (Muzeu Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Haradinaj, në përvjetorin e rënies së dëshmorit dhe heroit Mujë Krasniqi, bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te shtatorja e heroit. (Klinë, ora 13:00​)

- Hapet panairi “Punimet artizanale përtej kufijve” i organizuar për nder të festave të fundvitit, në kuadër të projektit ndërkufitar Kosovë - Maqedoni Veriore, “Ndërtimi i konkurrencës përmes bashkëpunimit dhe inovacionit: Qasja në tregjet e eksportit për produktet artizanale’’. (Restorant ‘’Planet’’ në Gjilan, ora 14:00)

- Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë diskutimi me temë: “Ligjërisht (t’pa) diplomuar?” e cilan mbahet me qëllim të diskutimit rreth problemit të verifikimit të diplomave të studentëve të cilët kanë ndjekur studimet pranë Bartësve Privatë të Arsimit të Lartë. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Projekti Climate 4 Change, i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze dhe nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizon një debat politik - publik në të cilën do të diskutotohet për klimën. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 17:00)

- Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, organizon një pritje e cila si qëllim ka promovimin e djathit të Sharrit. (Rezidenca e Francës në Arbëri, ora 17:30)